XIV Warsztaty Górnicze odbędą się 16-18 czerwca w Hucisku koło Zawiercia. Upływa właśnie termin zgłaszania referatów, które będą prezentowane podczas obrad. Spotkaniu naukowców i praktyków, zmagających się w zakładach wydobywczych z zagrożeniami naturalnymi, będzie patronowała „Trybuna Górnicza” i portal nettg. pl.
Zagrożenia naturalne, które towarzyszą eksploatacji różnych złóż surowców mineralnych, zostaną przedstawione z uwzględnieniem specyfiki węgla kamiennego, węgla brunatnego, rud miedzi oraz cynku i ołowiu, soli, siarki, ropy naftowej i gazu, surowców skalnych i innych. Sposoby ich minimalizowania będą prezentowane w drugim dniu Warsztatów, w sesjach referatowych i posterowych. Wtedy odbędą się dyskusje na temat ochrony środowiska na terenach górniczych i pogórniczych.
Warsztaty w Hucisku są organizowane przez pracowników Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Południowego Koncernu Węglowego, przy współpracy działaczy SITG. Nad poziomem merytorycznym warsztatów czuwa dwudziestodziewięcioosobowy Komitet Naukowy.
– Warsztatową nowością będzie sesja Minformatics 2010, czyli informatyka w górnictwie. Organizowana jest przy współpracy z Katedrą Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Będzie poświęcona szybko rozwijającym się metodom modelowania numerycznego i jego zastosowaniu w górnictwie. Przyjmujemy referaty dotyczące symulacji procesów technologicznych, geomechanicznych, geofizycznych i geologicznych. Drugim zagadnieniem tej sesji będą modele cyfrowe w problematyce górniczej i ochronie środowiska na terenach górniczych i pogórniczych. Podjęcie tej tematyki wynika głównie z potrzeby twórczej wymiany informacji między „modelarzami”. Prace obliczeniowe prowadzi się różnymi programami, a wiedza o nich i ich przydatności jest bardzo rozproszona.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.