Efektem rozmów w Davos mogą być kolejne inwestycje w Polsce - powiedział w czwartek (19 stycznia) PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Morawiecki poinformował, że rok temu spotkał się w Davos z przedstawicielami GE, a po kilkunastu miesiącach były już tego efekty, ruszyła inwestycja związana z fabryką Lufthansy i GE pod Wrocławiem. Wicepremier powiedział, że podobnych efektów spodziewa się po spotkaniach z potencjalnymi inwestorami, które odbyły w środę w Davos.
- Miałem kilka rozmów niezwykle obiecujących z przedstawicielami sektora motoryzacyjnego - z prośbą o zachowanie poufności - (...) z firmami z sektora finansowego oraz rozmowy na szczeblu polityczno-gospodarczym m.in. z głównym ekonomistą agencji ratingowej S&P. Rozmowy te bardziej się przekładają na rzeczywistość, niż jeszcze rok temu mi się wydawało - przyznał Morawiecki.
- Możemy się spodziewać w tym roku kolejnych ruchów ze strony inwestorów - dodał.
Zaznaczył, że w Davos szerokim echem odbiło się przemówienie premier Wielkiej Brytanii Theresy May, z którego wynikało, że bardzo mocno chce rozważyć twardy Brexit.
- Z tego z kolei wyniknęły dwa oświadczenia banków HSBC i UBS, które rozważają przeniesienie znacznej części swoich pracowników poza Londyn. My od Brexitu miesiąc po miesiącu przyciągamy pracowników z Londynu, w cyklu rozproszonym przyjechało kilkanaście tysięcy osób - powiedział. - Teraz rozmawiamy z HSBC na temat przesunięcia "middle office'u" - powiedział.
Morawiecki dodał, że spotkał się także z przedstawicielami Accelor Mittal, który ma huty stali w Polsce. Firma jest zaniepokojona europejską polityką klimatyczną, która - ich zdaniem - może wykończyć polski przemysł stalowy. - My oczywiście chcemy mieć przemysł stalowy, który jest przemysłem bardzo nowoczesnym, () to są również zaawansowane technologie - zapewnił wicepremier.
Poinformował też, że na spotkaniu z przedstawicielami firm telekomunikacyjnych rozmawiano o dostępie do szerokopasmowego internetu. - UPC zadeklarowała zwiększenie inwestycji związanych z dostępem do szerokopasmowego internetu i dotarciem do domów w miejscach, w których nie opłacało się dotychczas inwestować w sieć ze względu na ich odległość czy rozproszenie (). Ta oferta będzie znacznie poszerzona, mam nadzieję - dodał.
W czwartek Morawiecki bierze udział w Davos w nieformalnym elitarnym spotkaniu liderów ekonomicznych. Na liście jest m.in. szefowa MFW Christine Lagarde, komisarze UE, ministrowie finansów, szefowie instytucji finansowych.
- Christine Lagarde przedstawi tam stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego (). Temat tego spotkania wyraźnie nawiązuje do naszego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, mówi się tam o rozwoju inkluzywnym i redystrybucji - powiedział wicepremier.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A jakie są do tej pory? Jak sie olewa chinczyka to....