Już blisko od tygodnia mamy do czynienia w Polsce z falą mrozów. Kilkanaście kresek poniżej zera to w wielu miejscach kraju standard. W nocy temperatura na poziomie -20 stopni też specjalnie nie dziwi. Takie warunki pogodowe przekładają się na Krajowy System Energetyczny oraz na zapotrzebowanie na węgiel.
Jak już informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, w poniedziałek (9 stycznia) wystąpiło maksymalne zapotrzebowanie KSE na moc. Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyniosło ono 26 231 MW. Tym ustalono nowy rekord. Poprzedni najlepszy wynik wynosił 25 845 MW i odnotowano go 7 lutego 2012 r.
Z początkiem roku, z którym przyszły też mrozy wzrosło zapotrzebowanie na węgiel. Jak poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski średniodobowa sprzedaż w sklepie internetowym spółki w ciągu pierwszych dziewięciu dni stycznia wzrosła w porównaniu do średniodobowej sprzedaży w grudniu o 46 proc. Jeśli porównamy pierwsze dni 2017 r. ze sprzedażą w sklepie internetowym w listopadzie 2016 r., to w ujęciu średniodobowym wzrosła ona o 15 proc.
Rzecznik PGG przedstawił także jak wygląda sytuacja w kopalniach.
W styczniu średniodobowa sprzedaż gotówkowa realizowana na drobnicach kopalń wzrosła o 35 proc. w porównaniu do grudnia 2016 r. Porównując ze sobą styczeń 2016 i styczeń 2017 także odnotowujemy wynik na korzyść roku bieżącego. Tu wzrost wyniósł 38 proc.
Ostatnie dwa miesiące 2016 r. także były dużo lepsze w porównaniu do listopada i grudnia 2015 r. W przypadku listopada sprzedaż gotówkowa realizowana na drobnicach kopalń wzrosła o 13 proc. Natomiast w przypadku grudnia wyniki poprawiły się o 33 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ameryki nie odkryli, klienci detaliczni kupuja wiecej, elektrociepłownie rozkreciły sie na dobre a ze mrozy sie utrzymuja to rezerwy materiałowe topnieja im w szybkim tempie
Witek 13 dawno nie ma barburka to jest nasza roczna nagroda na którą się napracowaliśmy w co 2 zakładzie masz takie coś parchu liż jaja twojes starej suko
Ograniczenie ruskiego wegla na rynku na pewno dobrze wpłynie na sprzedaz w obecnym kwartale
Jesli kolejny rok zamkna na plusie to nie widze problemu zeby mieli cos oddac
To ze maja chwilowy zarobek nie oznacza od razu ze chca ponosic koszt wszystkich przywilejów gorniczych, tyle potem zwiazkowcy gadaja o opodatkowaniu wegla a to przeciez głównie kasa na koszty socjalne górników
Zawsze trafi sie jakis zwąchol ktory po pierwszej informacji ze kopalnia albo społka zarobiła cokolwiek, bedzie upominał sie o swoje 13,14,depytaty i inne przywileje, ktore wlasnie doprowadziły górnictwo do ruiny.
Jest popyt na czarne złoto,to jest i kasa za sprzedaż, To oddajcie 14-tą pensje Może ktoś się oriętuje co z urlopami górniczymi w ROW,będą na wiosnę,jak mówi się tu i tam