61 proc. Polaków chce budowy elektrowni jądrowej w kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii. Resort podkreśla, że to najwyższy wynik w historii badania.
W porównaniu do 2015 r. odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 punktów procentowych. Spośród zwolenników, 21 proc. zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc. opowiedziało się zdecydowanie przeciw a 18 proc. wyraziło przeciw umiarkowany.
Co ciekawe, 48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Zdecydowana większość badanych (68 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Taki sam odsetek uznaje budowę, tego niskoemisyjnego źródła energii, za dobry sposób walki ze zmianami klimatycznymi.
Niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 79 proc. badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji - podkreśliło ministerstwo w komunikacie. Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla ponad 73 proc. społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3). Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej.
Sondaż został zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 14-30 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 000 respondentów w wieku 15-75 lat.
w październiku ub.r. resort energii zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2017 r. przedstawi założenia, model finansowania i postępowania przetargowego dla polskiej elektrowni jądrowej.
Resort podkreślił wtedy, że program jądrowy ma istotne znaczenie dla realizacji krajowych zobowiązań związanych z polityką klimatyczno-energetyczną i ochroną środowiska. Ze względu na zeroemisyjny charakter wytwarzania energii jądrowej jego realizacja wesprze utrzymanie udziału węgla kamiennego w polskiej elektroenergetyce i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnienie stabilnych dostaw energii. Ma się też przyczynić do reindustrializacji kraju, wdrożenia nowych technologii i zwiększenia potencjału eksportowego polskich przedsiębiorstw. Program wpisuje się w cele "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreśliło ministerstwo.
W Programie Polskiej Energetyki Jądrowej założono, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W ubiegłym roku PGE w korespondencji technicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Uważam, iż budowa elektrowni jądrowej to konieczność. Choroby nowotworowe spowodowane skażonym i zatrutym środowiskiem zdziesiątkuję za kilka lat nasz kraj. Miliony Polaków wyjechały za chlebem, a teraz wyjeżdżają przez skażone powietrze - środowisko. Polityka Unii dot. ochrony środowiska i wdrożenia rozwiązań niskoemisyjnych jest już zauważalna francuski inwestor wycofał się z polskiego rynku energetycznego, bo jest świadom, iż nie dzisiaj, nie jutro ale może pojutrze bezpieczeństwo energetyczne bedzie opierało się tylko i wyłacznie na rozwiązaniach pozwaljacych ludziom życ a nie umierać. Jestem zadowlona z rzadzących iz podejmują ten temat - chyba obecnie jest on najważniejszy.
Bardzo dobrze! I to pomimo silnej propagandy przeciw energetyce jądrowej finansowanej z Niemiec! Bez energetyki jądrowej Polska zgnije w smogu! Pozdrawiam ludzi zdrowego rozsądku którzy w ankiecie opowiedzieli się za atomem!
Większość chce ale żeby wybudować 700 km od mojego domu , a odpady to gdzie będziecie składować możecie też jakieś 600 km od mojego domu i tyle w temacie Dla zainteresowanych prześlę harmonogram likwidacji elektrowni atomowych w Niemczech
To teraz dobrze sprawdźcie gdzie mieszkają ci, którzy są takimi entuzjastami i tam im budujcie elektrownię jądrową za płotem. Myślę, że liczba entuzjastów natychmiast spadnie.