Najsłynniejsza komora w Kopalni Soli w Bochni przechodzi od kilku lat przebudowę. Oznacza to konieczność kilkukrotnego wyłączenia jej z trasy zwiedzania.
Wydobycie soli w obecnej komorze Ważyn, leżącej około 260 m pod powierzchnią gruntu, podjęto w 1697 roku, a zakończono w połowie XX wieku. Był to zespół trzech komór. W latach 1986-1988 wyprofilowano je przy pomocy kombajnu górniczego w celu uzyskania lepszego profilu wytrzymałościowego. Od letnich wakacji 1992 roku komorę Ważyn zaczęto udostępniać grupom dziecięcym na pobyty inhalacyjne, a dwa lata później rozpoczęto organizować w niej noclegi. Wtedy też uruchomiono podziemną trasę turystyczną.
Po dekadach eksploatacji przyszedł czas na remonty. W 2014 roku wymieniono parkiet w części komory służącej zarówno jako boisko do piłki nożnej i koszykówki, jak i za salę balową. W 2015 roku w ciągu trzech miesięcy prac przebudowano noclegownię w Ważynie. Zdjęto tam starą podłogę, wyrównano spąg, wykonano obrywki i zabezpieczono strop oraz ociosy. Na spągu ułożono nową nawierzchnię drewnianą. Zmienił się też układ piętrowych łóżek. Dużą salę sypialną na 260 osób podzielono na mniejsze pomieszczenia. Komora zmieniła więc charakter z podziemnego pola namiotowego - jak ją czasem żartobliwie nazywano - w obiekt o standardzie co najmniej schroniska turystycznego. Przy okazji odsłonięto północny ocios komory ze względu na jego walory widokowe. W części sypialnej odnowiono też węzeł sanitarny, poza tym zmodernizowano punkt gastronomiczny.
Dalsze prace przeprowadzono w 2016 roku. We wrześniu zabezpieczono fragment spągu tam, gdzie postanowiono wybudować nową kuchnię, mającą zastąpić dotychczasową. W związku z budową kuchni, postanowiono wyłączyć z ruchu turystycznego komorę Ważyn na dwa miesiące, od 3 października do 4 grudnia. Równocześnie turystów pozbawiono możliwości korzystania ze zjeżdżalni, prowadzącej z wyższego poziomu do boiska w komorze Ważyn. Na czas trwania prac remontowych obniżono (z 35 do 30 zł) ceny biletów wstępu do podziemnej trasy turystycznej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.