W sobotę (31 grudnia) Polska Grupa Górnicza i Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisały umowę, na mocy której do SRK przekazana została wydzielona część kopalni Ruda o nazwie Pokój 1 – poinformował portal górniczy nettg.pl Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK.
Od 1 stycznia 2017 r. wraz z wydzieloną częścią kopalni do SRK przejdzie 1096 pracowników posiadających uprawnienia do skorzystania ze świadczeń osłonowych. Jak zaznaczają przedstawiciele SRK, mimo przejęcia Pokoju 1, część dołowa tej kopalni nadal będzie funkcjonowała - z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Bielszowice.
Przypomnijmy, że od 1 lipca 2016 r. w Polskiej Grupie Górniczej zaczeły działać kopalnie zespolone. W ten sposób z jedenastu kopalń utworzono pięć. Trzy zakłady funkcjonują jako kopalnie zespolone. Są to: Ruda (powstała z połączenia kopalń Pokój, Halemba-Wirek i Bielszowice), ROW (Marcel, Jankowice, Chwałowice i Rydułtowy) oraz Piast - Ziemowit. Samodzielnie działają Sośnica i Bolesław Śmiały.
Celem zespolenia kopalń było obniżenie kosztów wydobycia. Ponadto technologiczne połączenia pomiędzy ruchami miały pozwolić na zlikwidowanie niewykorzystanej infrastruktury zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.
Jak informowaliśmy już w portalu górniczym nettg.pl, ruchy Bielszowice i Pokój zostały połączone pod ziemią 21 listopada 2016 r. Dzięki temu rozwiązaniu można przekierowywać węgiel z Pokoju do Bielszowic i tamtejszego zakładu przeróbczego. Docelowo ma być to 9,1 tys. ton na dobę, czyli całe wydobycie. Po raz pierwszy urobek z Pokoju do Bielszowic trafił 19 grudnia 2016 r.
Dzięki temu rozwiązaniu z ruchu Pokój można było wydzielić zbędną infrastrukturę i wraz z nieruchomościami gruntowymi przekazać ją do SRK.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.