Koniec roku to bezsprzecznie czas podsumowań. Zwróciliśmy się o wskazanie takich „kamieni milowych” dla polskiego górnictwa do osób związanych z branżą. Nasi rozmówcy podzieli się z czytelnikami refleksjami, dotyczącymi najważniejszych wydarzeń w sektorze lub w kierowanych przez siebie spółkach.
Dr MARCIN SIENKIEWICZ, prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych:
Najważniejsze moim zdaniem wydarzenia dla górnictwa w mijającym roku to po pierwsze: polityka energetyczna państwa, w której uznano, że węgiel będzie nadal podstawą dla polskiej elektroenergetyki. Ta jednoznaczna deklaracja władz pozwala na podejmowanie takich decyzji inwestycyjnych jak budowa elektrowni Ostrołęka C, która w przyszłości będzie potrzebować 3 mln t węgla rocznie.
Druga rzecz to 7,95 mld zł pomocy dla sektora węglowego zaakceptowane przez Komisję Europejską. Uruchomiony przez rząd program jakościowych zmian w górnictwie węgla kamiennego uzyskał efektywny instrument dający m.in. możliwość sfinansowania osłon socjalnych dla pracowników wygaszanych nierentownych kopalń.
Trzecie najważniejsze wydarzenie w branży w mijającym roku to dodatni wynik finansowy Polskiej Grupy Górniczej. W listopadzie po raz pierwszy spółka odnotowała zysk na każdej tonie sprzedanego węgla. Ta informacja świadczy, że podjęte działania naprawcze przynoszą pozytywne efekty. Pozwala mieć także nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rentowność w górnictwie będzie stanem długotrwałym i powszechnym.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.