Koniec roku to bezsprzecznie czas podsumowań. Zwróciliśmy się o wskazanie takich „kamieni milowych” dla polskiego górnictwa do osób związanych z branżą. Nasi rozmówcy podzieli się z czytelnikami refleksjami, dotyczącymi najważniejszych wydarzeń w sektorze lub w kierowanych przez siebie spółkach.
KRZYSZTOF SZLAGA, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka:
Mijający rok był dla branży górniczej, podobnie jak i poprzedni, trudnym okresem, upływającym pod znakiem spadków cen węgla na polskim rynku. Na rynkach światowych w drugiej połowie roku widoczne jednak było odbicie cen węgla. Choć nie przełożyło się ono jeszcze na sytuację na polskim rynku, ze względu na nadal wysoką nadpodaż węgla na rynku krajowym, było ono dla branży pozytywnym sygnałem.
Mówiąc o nadpodaży, warto wspomnieć o prowadzonych na Śląsku działaniach restrukturyzacyjnych, których celem jest jej zmniejszenie i poprawienie efektywności działania kopalń, co jest kluczowym warunkiem uzdrowienia tego tak ważnego sektora gospodarki. Pierwsze efekty tych prac już widzimy.
Jako przedstawicieli branży, cieszą nas deklaracje przedstawicieli rządu, dotyczące wiodącej roli węgla w zapewnieniu przyszłego bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla górnictwa niezwykle istotne są także prace Ministerstwa Energii nad ustawą wprowadzającą rynek mocy. Jego wprowadzenie będzie miało pozytywny wpływ na spółki węglowe i będzie formą wsparcia dla całej polskiej energetyki opartej na węglu.
Wierzymy w możliwość uzdrowienia polskiego rynku węgla. Jako Bogdanka od lat udowadniamy, że nawet w trudnych warunkach rynkowych można prowadzić w tej branży rentowną działalność. Warunkiem tego jest branie pod uwagę w decyzjach przede wszystkim rachunku ekonomicznego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.