Koniec roku to bezsprzecznie czas podsumowań. Zwróciliśmy się o wskazanie takich „kamieni milowych” dla polskiego górnictwa do osób związanych z branżą. Nasi rozmówcy podzieli się z czytelnikami refleksjami, dotyczącymi najważniejszych wydarzeń w sektorze lub w kierowanych przez siebie spółkach.
TOMASZ CUDNY, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego:
Dużym wydarzeniem roku niewątpliwie było powstanie Polskiej Grupy Górniczej. Nie chodzi mi przy tym o ocenę w typowych kategoriach sukces-porażka, ale o sam fakt, że próbowano i zbudowano na zgliszczach Kompanii Węglowej taką spółkę, która w przyszłości może się odbudować. Upór i konsekwencja właściciela to coś, czego nie można nie uznać za wydarzenie.
Drugim ważnym faktem 2016 r. była decyzja o konsolidacji górnictwa węgla energetycznego. Bez względu na formę i drogi dojścia, o których można dyskutować, taka konsolidacja była nieunikniona. Wreszcie ktoś w Polsce zaczął skupiać wydobycie w jednych rękach. Podobnie działo się w Niemczech przy powołaniu do życia spółki RAG Deutsche Steinkohle. To właściwy i logiczny kierunek.
Na trzecim miejscu wskazałbym rosnące ceny węgla. To prawda, że potrzeba go coraz mniej, ale przynajmniej jego cena – jeśli utrzyma się – pozwoli jakoś przetrwać spółkom górniczym.
Osobiście za sukces uznaję też to, że Tauronowi, który jest mi bliski, bo tam pracowałem, udało się w tym roku uzyskać nowe koncesje dla kopalni Sobieski i Janina. Dopięli też tego znajomi menedżerowie dla kopalni Pomorzany. Gratulacje!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prezes akurat wział sie za bardzo mocno za ucinanie układów i wałków zwiazkowych, koniec odbijania szycht dołowych z biura ZZ.
Podoba mi sie to ze wzieto sie ostro za cwaniaczków ktorzy odbijali sobie dyskietki za kolegów
Trzeba skonczyc z kolesiostwem i ukladami takimi jak u pana śpiewaka ktory poł rodziny na wesołej obsadził
Akurat na damrota poczyniono bardzo wiele aby koszty ograniczyc, wiec zacznij patrzec na zwącholi ktorzy drenuja khw
Zbedne bahusy z Damrota widzialbym na przodkach do zelaza .
Degradowano tylko ludzi ktorzy okazali sie cwaniakami i odbijali dyskietki u kolegów
Ludzi z KHW przesuwa sie na kopalnie na odpowiednie stanowiska nawet i kierownicze, degradujac przy tym obecnych wieloletnich pracownikow kopalni. To jest podziekowanie za wieloletni wklad ich pracy na rzecz KHW.
Akurat ten zarzad robi wszystko zeby khw sie utrzymało jak najdłuzej i w jak najlepszej kondycji to co zrobiła poprzednia ekipa jest nie do pomyslenia
I tak udało sie wyplewic wiele zwiazkowej patologii, wreszcie skonczyło sie odbijanie dyskietek przez kolegów zwiazkowców
Akurat ten zarzad robi wszystko zeby khw sie utrzymało jak najdłuzej i w jak najlepszej kondycji to co zrobiła poprzednia ekipa jest nie do pomyslenia
Juz w tym roku cudny dosyc powaznie ograniczył wydatki administracyjne, probuje mocno zwlaczyc biurokratyczna machine, ktora nawet w połowie swojej obecnej wielkości nie jest tak potrzebna. Lepiej zeby kasa z sektorów administracyjnych szła na inwestycje w przodki
Oczywistym jest ze w procesie fizji PGG i KHW czesc damrota zostanie zredukowana, na to akurat wsyscy powinni się cieszyć.
Oczywistym jest ze w procesie fizji PGG i KHW czesc damrota zostanie zredukowana, na to akurat wsyscy powinni się cieszyć.