Reprezentacje czterdziestu szkół z województwa śląskiego będą uczestniczyć w piątkowym (16 grudnia) Biegu Dziewięciu Górników. Meta ok. 13:00 będzie przed Pomnikiem – Krzyżem, upamiętniającym poległych górników z kopalni Wujek. Bieg Dziewięciu Górników organizowany jest przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności już po raz czwarty.
Wśród 430 biegnących będą m.in. uczniowie dwóch rudzkich szkół – Gimnazjum nr 9 oraz Zespołu Szkół nr 5. –Będą mieli do pokonania 20-kilometrową trasę. Wystartują o 11:00 z Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu. Tam dołączą do nich też inni biegacze, m.in. ultramaratończyk August Jakubik oraz wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, od kilku lat aktywny biegacz.
- Nie wyobrażam sobie, żeby w tym roku mogło nas zabraknąć podczas tego wydarzenia. Przygotowania do biegu ruszyły już kilka tygodni temu. Uczniowie wzięli udział w prelekcji historycznej w Izbie Pamięci Kopalni KWK ,,Wujek” przy Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Spotkali się z bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń z 16 grudnia 1981 r., świadkiem historii, przewodniczącym komitetu strajkowego - panem Stanisławem Płatkiem. Obejrzeli też film dokumentalny zawierający wspomnienia górników - uczestników strajku, a także rodzin ofiar i ówczesnych pracowników służby zdrowia - opowiada Wojciech Kołodziej, dyrektor Gimnazjum nr 9.
Ten bieg to nie tylko sport. To także, a może przede wszystkim, edukacja. O tym wymiarze tej inicjatywy przekonana jest polonistka Gabriela Depta, ucząca w Gminazjum nr 9.
- Pod koniec 2015 r. radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli rezolucję o ogłoszeniu roku 2016 Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK Wujek. To ukłon w stronę bohaterskiej postawy górników, którzy w grudniu 1981 roku podjęli walkę o wolną i sprawiedliwą Polskę. Od milicyjnych kul życie straciło wówczas dziewięciu górników, a wielu innych zostało rannych. Wśród zabitych znalazł się także mieszkaniec Halemby - Joachim Gnida – przypomina nauczycielka.
Uczniowie tego gimnazjum podbiegną w koszulkach z imieniem i nazwiskiem tego halembskiego górnika oraz hasłem „Pamiętamy!”. Nim ruszą do biegu, to wcześniej złożą kwiaty na halembskim cmentarzu tablicą pod upamiętniającą wszystkich halembian, którzy „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy”. Jest na niej także nazwisko patrona biegu, Joachima Gnidy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.