Zaledwie dwa tygodnie temu, podczas uroczystości barbórkowych w Polskiej Grupie Górniczej, premier Beata Szydło zadeklarowała, że krajowa gospodarka nadal będzie oparta na polskim węglu. Dla górnictwa to bardzo dobra informacja, problem jednak w tym, że pomimo najlepszych intencji szefowej rządu i Ministerstwa Energii już wkrótce szanse na spełnienie tej zapowiedzi staną się bardzo nikłe.
Zasady prawne prowadzenia działalności polegającej na wydobywaniu kopaliny ze złoża regulowane są ustawą Prawo geologiczne i górnicze z czerwca 2011 r. Zgodnie z ustawą, z uwagi na fakt, że złoża kopalin stanowią własność Skarbu Państwa, działalność ta dozwolona jest pod warunkiem pozyskania koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża.
Z danych zebranych przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową wynika, że kopalnie węgla kamiennego i brunatnego posiadają 65 koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż (55 dla węgla kamiennego, 10 dla brunatnego). Według stanu na pierwszego września 2016 r. aż 40 koncesji wygaśnie do 2020 r. Dotychczasowe doświadczenia przedsiębiorców górniczych wskazują na to, że przedłużenie koncesji może trwać 3 do 6 lat. Z tego powodu wszystkie spółki węglowe przy wsparciu renomowanych kancelarii prawnych przygotowały projekt zmian w prawodawstwie, które uprościłyby procedury związane z przedłużeniem obowiązywania koncesji. Niestety, w trakcie niedawnych prac legislacyjnych w Sejmie interesy górnictwa nie zostały wsparte przez Głównego Geologa Kraju Mariusza Oriona Jędryska.
Sprawa wygasania koncesji jest na tyle poważna, że stała się przedmiotem obrad Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, który zaapelował o wprowadzenie rozwiązań prawnych skracających czas starań o przedłużenie koncesji. Stanowisko o podobnej treści wydała Rada Górnicza działająca przy ministrze środowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.