W poniedziałek (12 grudnia) na pierwszym posiedzeniu obradowała w WUG komisja do zbadania okoliczności i przyczyn tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 29 listopada w KGHM Polska Miedź SA Odział ZG „Rudna”. Komisja została powołana 30 listopada br. przez w.o. prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
- Komisja pracuje w 17-osobowym składzie, pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa WUG. W komisji są eksperci z: Politechniki Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG oraz przedstawiciele; Państwowej Inspekcji Pracy - Oddziału w Legnicy, Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu i WUG. W ubiegłym tygodniu (8 grudnia) komisja rozpoczęła działalność, przeprowadzając oględziny na miejscu tragicznego zdarzenia – informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.
Podczas pierwszego posiedzenia komisji zapoznano się danymi obrazującymi aktywnością sejsmiczną oraz zakresem robót eksploatacyjnych w rejonie objętym skutkami tąpnięcia. Zniszczenia objęły wyrobiska górnicze o łącznej długości ok. 5 km na obszarze 90 tys. metrów kw., przy czym są to dane szacunkowe, ponieważ nie we wszystkie miejsca można było dotrzeć z powodu opadów skał.
Jak podał WUG komisja ustaliła dwa tematy ekspertyz, które będą wykonywane przez zespoły robocze wyłonione spośród jej członków. Jedna grupa ekspertów wykona analizę przyczyn wstrząsów sejsmicznych oraz tąpnięcia z 29 listopada w rejonie pola eksploatacyjnego G-XXI Zakładów Górniczych Rudna. Zadaniem drugiego zespołu jest określenie możliwości i zasad prowadzenia eksploatacji złoża w polu G-XXI w kontekście występującej tam aktywności sejsmicznej, warunków górniczo – geologicznych i geometrii rejonu eksploatacyjnego oraz skutków tąpnięcia z 29 listopada 2016 r.
Co dalej?
Jeszcze w grudniu geofizycy z jednostek naukowo –badawczych, pracujący w komisji, wykonają weryfikację lokalizacji epicentrów i energii dwóch wstrząsów, które wystąpiły w kilkudziesięciosekundowym odstępie czasowym 29 listopada br. Komisja uznała, że oględziny przeprowadzone na miejscu zdarzenia są wystarczające na tym etapie jej pracy. Oznacza to, że w najbliższych dniach dyrektor OUG we Wrocławiu będzie mógł podjąć decyzję zezwalającą KGHM Polska Miedź SA na uporządkowanie rejonu objętego skutkami tąpnięcia, które zostało spowodowane wstrząsami.
Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się pod koniec stycznia 2017 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.