W miarę, jak ceny węgla pędzą w górę, w kopalniach nasila się tendencja do naciągania granic bezpieczeństwa, żeby wydobyć jak najwięcej węgla, nawet z niebezpiecznych pokładów, i zaczyna przybywać ciężkich wypadków - ocenia Keegan Elmer, badacz Chińskiego Biuletynu Pracy, wydawanego w Hong Kongu.
Wiele wskazuje, że wypadkowość w chińskich kopalniach znacząco wzrośnie w najbliższych miesiącach. Pekin zobowiązał nawet przedstawicieli władz lokalnych do przeprowadzenia prewencyjnych kontroli bhp w górnictwie. Chiny próbują pogodzić ogień z wodą, czyli największy na świecie popyt na energię elektryczną i ciepło w najliczniejszym ludnościowo kraju świata ze zobowiązaniem do ochrony klimatu, pod którym chiński rząd podpisał się w Paryżu podczas COP21 w 2015 r.
Tymczasem spełnia się przewidywanie rządowej agencji - Komitetu Bezpieczeństwa Pracy Rady Państwa, który niedawno ostrzegał, że wzrost cen węgla spowoduje przyrost zagrożeń w górnictwie.
W ciągu zaledwie dwóch miesięcy doszło w Chinach do czterech dużych katastrof w kopalniach węgla kamiennego. Ostatnia, po eksplozji metanu w sobotę 3 grudnia, pochłonęła 32 ofiary śmiertelne w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna na granicy z Syberią na północy kraju. Zaledwie kilka dni wcześniej, 29 listopada, wybuch zdziesiątkował kopalnię w prowincji Heilongjiang, zabijając 21 górników. 7 pracowników utonęło, gdy 23 listopada woda zatopiła niewielki zakład górniczy w prowincji Jiangxi. 33 górników zginęło z kolei w eksplozji gazu 31 października w miejscowości Chongqing.
Zagraniczne media przypominają, że na początku roku rząd najpierw zaczął zamykać około tysiąca nierentownych kopalń i ograniczył czas pracy w branży, bo ceny węgla drastycznie spadały. Przesadzono jednak ze zmniejszeniem produkcji i teraz pod wpływem prognoz, że nadchodzi długa i surowa zima, rząd zawiesił wszelkie ograniczenia, wzywając, by zwiększyć wydobycie.
Oficjalne dane są ciągle pomyślne, bo w zeszłym roku odnotowano w chińskim górnictwie 171 ofiar śmiertelnych, czyli dużo mniej niż 931 w 2014 r. Ale eksperci wyraźnie biją na alarm, że wskaźniki śmiertelności po raz pierwszy od dziesiątków lat przestaną spadać w chińskich kopalniach węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.