Coraz więcej metanu wydziela się w trakcie eksploatacji węgla w polskich kopalniach. Według danych za 9 miesięcy br., zestawionych przez katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, z wyrobisk węglowych uwolniło się prawie 700 mln m sześć. 3 metanu, czyli o 2 proc. więcej niż w porównywalnym okresie ub.r.
Wskaźnik tzw. metanowości względnej, którą określa się jako objętościową ilość metanu wydzielającą się do wyrobisk na 1 t wydobytej kopaliny, osiągnął w tym okresie pułap 13,47 m sześc./t i w porównaniu do 3 kwartałów 2015 r. był wyższy o 0,34 m sześc/t (tj. o prawie 2,6 proc.).
Metan jest kopaliną towarzyszącą zasobom złóż węgla kamiennego. Jest on uwalniany w trakcie prowadzonych robót górniczych tak udostępniających i przygotowawczych, jak również podczas właściwej eksploatacji górniczej. Wzrost emisji metanu był wynikiem przede wszystkim prowadzenia eksploatacji węgla w nowych rejonach schodzenia z wydobyciem na coraz większe głębokości.
Jak przypomina Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego Oddziału ARP, kopalnie zwalczają zagrożenie metanowe instalując specjalne systemy metanometrii, odpowiednio przewietrzając wyrobiska i stosując systemy odmetanowania. Dyrektor podkreśla, iż od wielu lat następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Ujęty metan zagospodarowany jest głównie poprzez wykorzystanie w kotłowniach (dla kotłów różnego typu), suszarniach flotokoncentratu, oraz przekazywany odbiorcom przemysłowym. Część wydzielanego metanu ujmowana jest w stacjach powierzchniowych zlokalizowanych bezpośrednio w kopalniach.
W powierzchniowych stacjach odmetanowania w czasie 9 miesięcy 2016 r. ujętych zostało 257,9 mln m sześc. metanu, co w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. stanowiło zwiększenie ilości ujętego gazu o blisko 8 proc. We własnych instalacjach górnictwo w okresie 9 miesięcy 2016 r. wyprodukowało z wykorzystaniem metanu 230 332 MWh energii elektrycznej oraz 597 646 GJ energii cieplnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.