Decyzja w sprawie dalszego modelu funkcjonowania Katowickiego Holdingu Węglowego zapadnie prawdopodobnie na początku przyszłego roku.
- Po wstępnych rozmowach z instytucjami finansowymi, które w listopadzie mogły postawić KHW w stan upadłości, umowa standstill, zawieszająca roszczenia została przedłużona do końca stycznia – poinformował dziennikarzy podczas konferencji Górnictwo 2016 wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Ze słów wiceministra wynika, że banki bez entuzjazmu podchodzą do koncepcji pozostawienia KHW w obecnym kształcie. Znacznie większą popularność zyskuje pomysł związany z przyłączeniem wybranych części majątku KHW (najczęściej wskazuje się na dwie kopalnie) do Polskiej Grupy Górniczej.
- Podtrzymujemy koncepcję, że filarami KHW będą kopalnie Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic. Wieczorek sczerpuje swoje złoże i w latach 2017-2018, w sposób naturalny, przestanie mieć dostęp do zasobów. Śląsk jeszcze w przyszłym roku będzie eksploatował przygotowane ściany, natomiast dla Wujka, ze względu na jego historyczny charakter, planujemy szczególną rolę – mówił wiceminister.
Według planów dwie perspektywiczne kopalnie mają zatrudniać ok. 8,5 tys. pracowników i wydobywać 9 mln t węgla rocznie. Stanowisko dotyczące przyszłości KHW ma być wypracowane ze stroną społeczną do końca br. Jeżeli zwycięży koncepcja przyłączenia kopalń Holdingu do PGG, skorygowany biznesplan Polskiej Grupy Górniczej trzeba będzie przedstawić Komisji Europejskiej.
- Ewentualne włączenie kopalń KHW nie może zachwiać kondycją Polskiej Grupy Górniczej – uważa Tomasz Rogala, prezes PGG.
Podobnego zdania jest wiceminister Tobiszowski.
Zobowiązania KHW wynoszą obecnie 2,5 mld zł. Według szacunków zarządu spółka na realizację procesu naprawczego potrzebuje 700 mln zł. Wśród podmiotów mogących zaangażować się w restrukturyzację Holdingu wymieniana jest Enea i Węglokoks.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.