Sprzęt do obsługi czołgów, celowniki optyczne, systemy łączności i broń przeciwlotniczą firmy z Polski oferują w Indiach. Pięcioletnie zamówienia na broń tylko dla hinduskiej armii warte są 30 mld dolarów - podała we wtorek "Rzeczpospolita".
Dziś w New Delhi zaczęły się DefExpo 2010 – największe targi uzbrojenia w regionie. Polscy producenci, którzy od lat hinduski rynek obronny traktują jako strategiczny, muszą zmierzyć się tam ze światową konkurencją. Do rywalizacji o wojskowe zamówienia przystąpiło 650 firm z 35 krajów, w tym potentaci z USA, Europy Zachodniej, Rosji, Izraela.
Gazeta wylicza składniki tegorocznej polskiej oferty w Delhi.
Zakłady Mechaniczne Bumar w Łabędach chcą sprzedać kolejną partię wozów zabezpieczenia technicznego dla wojsk pancernych. Ostatni zrealizowany kontrakt dla Delhi za ponad 200 mln dol. właśnie na dostawy WZT 3 należał do największych w zbrojeniówce. Cenzin chciałby remontować używane wcześniej pojazdy.
Warszawski Radwar oferuje systemy dowodzenia i najnowsze taktyczne radary oraz broń przeciwlotniczą (system Poprad z rakietami GROM).
Zdaniem Andrzeja Kińskiego, redaktora naczelnego pisma "Nowa technika wojskowa", Hindusi zainteresowali się też maszynami saperskimi Kroton do automatycznego minowania z Huty Stalowa Wola i Loarą – mobilnym artyleryjskim zestawem do zwalczania powietrznych intruzów na niewielkiej wysokości.
Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki z Warszawy, oferuje Hindusom najnowsze celowniki nokto- i termowizyjne. PCO porozumiało się też z koncernem Tata w sprawie sprzedaży licencji na peryskopy.
– W tym tygodniu pokażemy na targach DefExpo to, co oferujemy najlepszego: karabiny maszynowe i snajperskie z naszych zakładów w Tarnowie i radomskim Łuczniku, amunicję i materiały wybuchowe z Dezametu i Nitrochemu, radary z Radwaru, a także złożymy hinduskim partnerom bogatą ofertę współpracy technologicznej – zapowiada Monika Koniecko, rzeczniczka grupy Bumar.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.