Od 8 do 10 listopada 2016 r. odbywała się w Szczyrku XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Górnicze zagrożenia naturalne w XXI wieku”. Konferencji patronował prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Obejmowała ona tematykę zagrożeń geomechanicznych, zagrożeń wentylacyjnych, innowacji technicznych i technologicznych. Szeroko omawiane były problemy profilaktyki oraz technik i technologii eksploatacji w warunkach zagrożeń naturalnych. Ponadto podczas konferencji poruszano zagadnienia związane z zastosowaniem obudowy górniczej, mające poprawić bezpieczeństwo prowadzenia robót górniczych oraz korzystnie wpłynąć na wyniki ekonomiczne kopalń węglowych.
Wzięło w niej udział ponad 170 osób, przedstawicieli władz górniczych, zarządów spółek węglowych i kopalń, KGHM Polska Miedź SA, wyższych uczelni i jednostek naukowo-badawczych oraz przemysłu okołogórniczego.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że w związku z rozwojem badań naukowych oraz zdobywaniem dalszych doświadczeń ruchowych istnieje potrzeba stałego udoskonalania przepisów prawnych oraz wymiany wiedzy na ten temat wśród naukowców i praktyków, co stanowi podstawę do poprawy działań związanych z profilaktyką zagrożeń naturalnych.
Konferencje z serii Górnicze Zagrożenia Naturalne są organizowane przez Zakład Tąpań i Mechaniki Górotworu Głównego Instytutu Górnictwa, przy współudziale Wyższego Urzędu Górniczego oraz Komisji Górniczej PAN Oddział w Katowicach. Od wielu lat są ważnym forum wymiany doświadczeń praktyków i naukowców na temat bezpiecznego prowadzenia eksploatacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.