Dzięki postawie prezydenta i premier udało się wynegocjować porozumienie klimatyczne ONZ, które zabezpiecza naszą niezależność energetyczną - przekonywał we wtorek (15 llistopada) minister środowiska Jan Szyszko w trakcie konferencji podsumowującej rok rządu PiS.
- Zasoby przyrodnicze mają stymulować rozwój gospodarczy i to jest priorytet tego rządu. Polska to unikat, posiadamy to, czego nie posiada jednocząca się Europa - ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego, przebogate zasoby geotermalne. Jesteśmy krajem, który może rozwijać się na bazie własnych zasobów energetycznych, a równocześnie dyktować pewne warunki - mówił szef resortu środowiska.
Według ministra, przyjęty przez poprzedni rząd pakiet klimatyczno-energetyczny UE spowodował, że "Polska zaczęła być uzależniana od obcych technologii, polskie zasoby energetyczne, chociażby w formie węgla kamiennego, zaczęły być eliminowane".
Szyszko podkreślił, że program PiS "zakładał renegocjację pakietu klimatyczno-energetycznego i tak się stało". "Dzięki twardej postawie prezydenta, premier udało się wynegocjować w Paryżu nowe porozumienie (porozumienie klimatyczne ONZ - PAP), które otwiera nową politykę klimatyczną - patrz energetyczną - na przyszły okres (...) Zabezpieczyliśmy swoją niezależność w zakresie możliwości prowadzenia polityki klimatycznej na bazie własnych zasobów energetycznych i również własnych technologii. To wykorzystamy poprzez neutralność klimatyczną" - mówił minister. Wyjaśnił, że porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji CO2, poprzez wykorzystanie nowych technologii, przy uwzgędnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.