Grupa Enea wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, wpisując się w założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski i polityki energetycznej państwa kontynuując realizację założeń przyjętej 29 września „Strategii Rozwoju Grupy w perspektywie do 2030 r.” Pozytywnie wyniki za III kwartał 2016 r. ocenia także zarząd LW Bogdanka.
„Ostatnie miesiące przyniosły nowe wyzwania dla branży energetycznej wynikające ze zmian w bliższym i dalszym otoczeniu rynkowym oraz prawnym. Wymagały one elastycznego i sprawnego działania. Dobre wyniki Grupy Enea za pierwsze trzy kwartały roku wskazują, że Grupa sprosta stojącym przed nią wyzwaniom i może realizować ambitne cele. W trzech kwartałach 2016 r. Grupa Enea konsekwentnie dążyła do zwiększenia efektywności we wszystkich ogniwach łańcucha wartości” - zapewnia w komunikacie prasowym spółka.
– W trzech pierwszych kwartałach 2016 r. w znaczący sposób poprawiliśmy niezawodność infrastruktury przesyłowej, zwiększając bezpieczeństwo i pewność dostaw energii do Klientów. W obszarze wytwarzania konsekwentnie kontynuujemy program modernizacji bloków 1-10 Elektrowni Kozienice. Z kolei w obszarze wydobycia podpisaliśmy umowę zwiększającą dostawy węgla z Bogdanki do Grupy – wymienia Mirosław Kowalik, prezes zarządu Enea SA.
W kwartałach I-III 2016 r. produkcja węgla w Grupie Enea wzrosła o 12,7 proc. r/r i wyniosła 6,682 mln ton netto, a produkcja energii elektrycznej wzrosła o 4,8 proc. r/r i wyniosła 10166 GWh.
Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanka wypracowała po trzech kwartałach 2016 r. przychody ze sprzedaży sięgające 1,3 mld zł (czyli na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie, pomimo niższych cen węgla) oraz zysk netto w wysokości 120,2 mln zł (niższy o ponad 9 proc. od wypracowanego rok wcześniej).
Enea podkreśla, że utrzymanie wysokich wskaźników rentowności, pomimo spadku ceny sprzedanego węgla o blisko 11proc. rok do roku, było możliwe dzięki ciągłej kontroli kosztów i optymalizacji nakładów inwestycyjnych. „W efekcie rentowność EBITDA po trzech kwartałach 2016 r. utrzymywała się na ponadprzeciętnym dla światowej branży poziomie 32,9 proc.”.
W III kwartale tego roku produkcja węgla handlowego osiągnęła poziom 2,4 mln ton, na poziomie 2,4 mln ton utrzymywała się również sprzedaż w tym okresie. W efekcie po trzech kwartałach zarówno produkcja węgla handlowego, jak i sprzedaż sięgnęły poziomu ok. 6,7 mln ton. Długość wyrobisk korytarzowych wykonanych w pierwszych dziewięciu miesiącach br. wyniosła 17,2 km, co oznacza wzrost o 11 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2015 r.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Bogdanka szacuje produkcję i sprzedaż węgla w 2016 r. w przedziale ok. 8,5 – 9,0 mln ton. Po trzech kwartałach tego roku Spółka zrealizowała już blisko 75 proc. górnego przedziału zapowiadanego rocznego wydobycia, co oznacza, że w całym roku można oczekiwać wydobycia i sprzedaży na poziomie zbliżonym do 9 mln ton.
Po III kwartale 2016 r. udział LW Bogdanka w rynku sprzedaży węgla energetycznego kształtował się na poziomie 15,7 proc. a w rynku węgla energetycznego do energetyki zawodowej na poziomie 25,9 proc. To powrót do poziomów zbliżonych do 2014 r., po zawirowaniach na rynku węgla w Polsce w 2015 r.
– Osiągnięte po trzech kwartałach tego roku wyniki finansowe oceniam jako bardzo dobre, biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe. Ich wypracowanie było możliwe dzięki ciągłej, konsekwentnej kontroli kosztów oraz optymalizacji nakładów inwestycyjnych. Utrzymujemy bezpieczną płynność finansową i pozostajemy najbardziej efektywną i najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, zapewniając terminowe dostawy ponad jednej czwartej węgla potrzebnego polskim elektrowniom – powiedział Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka.
W III kwartale spółka podpisała aneksy do umów wieloletnich z Eneą Wytwarzanie zwiększające dostawy do Enei. Z końcem kwartału podpisała także aneks przedłużający do 2021 r. umowę z ENGIE Energia Polska na dostawy węgla do Elektrowni Połaniec. Te umowy, w ocenie zarządu Bogdanki, dają w najbliższych latach solidne podstawy do długoterminowego planowania produkcji, co przełoży się pozytywnie na pozycję kosztową Bogdanki.
Zarząd spółki podkreśla, że jest to szczególnie istotne w nadal trudnej sytuacji na polskim rynku węgla, bo choć w trzecim kwartale widoczny był wyraźny wzrost cen węgla na rynkach międzynarodowych, to jego ceny w Polsce utrzymują się nadal na niskim poziomie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.