Po publikacji w dzienniku dzienniku Rzeczpospolita, w której napisano, że Polska Grupa Górnicza w tym roku będzie miała zdecydowanie wyższą stratę niż założono w biznesplanie portal górniczy nettg.pl zwrócił się o wyjaśnienie do Tomasza Rogali, prezesa spółki.
Czy pracownicy PGG mają powody do niepokoju, po piątkowych (4 listopada 2016 r.) doniesieniach dziennika Rzeczpospolita?
Chciałbym uspokoić naszych pracowników, że informacje te nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Od samego początku powstania PGG zakładaliśmy, że w tym roku spółka będzie na minusie. To naturalne, ponieważ przejęliśmy kopalnie po praktycznie zbankrutowanej Kompanii Węglowej i proces restrukturyzacji, który zaczęliśmy wymaga czasu. Jednak zakładana strata nie będzie tak duża, jak napisano, nie wiem, skąd są te wyliczenia. Systematycznie poprawiamy podstawowe parametry techniczno-ekonomiczne i nadal podtrzymujemy prognozę, że na koniec przyszłego roku osiągniemy wynik "zero plus". Proces restrukturyzacji jest trudny, ale odchylenia od biznesplanu nie są znaczące i nie dają żadnych podstaw do niepokoju.
Czy doniesienia o załamaniu wydobycia oraz niskich cenach sprzedaży węgla są prawdziwe?
Na początku funkcjonowania PGG nastąpiły zdarzenia losowe, ograniczające poziom produkcji, m. in. opady skał, wzrost zagrożenia metanowego, czy wstrząsy wysokoenergetyczne skutkujące potrzebą zatrzymania niektórych ścian. Sytuacja jednak została już ustabilizowana. Obecnie wydobycie systematycznie rośnie, nastąpił wyraźny wzrost dobowej produkcji węgla. Jednocześnie odnotowujemy wzrost wydajności pracy, przy jednoczesnym spadku zatrudnienia. W czwartym kwartale br. spółka uzyskuje zdecydowanie wyższe ceny zbytu niż w pierwszych miesiącach funkcjonowania. Ze względu na tajemnicę handlową, nie mogę szczegółowo mówić o cenach węgla, ale nastąpił ich wyraźny wzrost. W sezonie jesienno-zimowym zwiększyliśmy wielkość sprzedaży, co jest spowodowane nie tylko rozpoczynającym się sezonem grzewczym, ale także intensywnym rozwojem polityki handlowej. Powstały kopalnie zespolone, co pozwoliło m. in. na redukcję etatów kierowniczych i administracyjnych oraz lepsze zaplanowanie inwestycji.
Autorka sugeruje włączenie Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej.
To są decyzje i kompetencje naszego właściciela i nie będziemy tego komentować. Zostaliśmy zatrudnieni, by wyprowadzić Polską Grupę Górniczą na prostą i zapewnić wiele tysięcy stabilnych miejsc pracy. To jest teraz najważniejsze i na tym się koncentrujemy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.