PKN Orlen (49 proc. udziałów) i PGNiG (59 proc. udziałów) rozpoczęły eksploatację złoża gazu konwencjonalnego z odwiertu Karmin-1, w Wielkopolsce, w gminie Dobrzyce. Obie spółki od 2007 r. prowadzą wspólne prace poszukiwawczo-wydobywcze na terenie Polski. Wydobywalne zasoby gazu ziemnego w złożu, w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, oceniane są na 403 mln m sześc.
Złoże gazu ziemnego Karmin zostało odkryte w 2014 r. w wyniku wspólnych prac poszukiwawczych realizowanych przez partnerów na koncesji "Jarocin-Grabina" nr 16\2001\p. Zasoby gazu są na tyle duże, że można je wydobywać przez 20 lat.
Złoże zalega pod gruntem o powierzchni 1,31 km kw. i głębokości 2500 m.
"Nowoczesne instalacje, które powstały na terenie Strefy Przyodwiertowej Karmin (SP Karmin), służą do wstępnego oczyszczania i osuszania wydobytego gazu ziemnego. Obiekt jest zautomatyzowany, a procesy realizowane w SP Karmin będą obsługiwane zdalnie, z Ośrodka Grupowego Jarocin (OG Jarocin) w miejscowości Wilcza. Tam właśnie trafiać będzie, przesyłany 13-kilometrowym rurociągiem, wydobyty ze złoża Karmin gaz. Na potrzeby przyłączenia SP Karmin, w OG Jarocin została dobudowana dedykowana instalacja, odpowiedzialna za dostosowanie parametrów gazu do tych wymaganych przez sieć dystrybucyjną. Następnie gaz kierowany będzie gazociągami DN125 i DN150 do Kopalni Gazu Ziemnego Radlin, a stąd do gazociągu przesyłowego DN500 relacji Radlin-Krobia" - wylicza PKN Orlen w komunikacie prasowym wydanym 28 października.
Współpraca obu spółek realizowana na obszarach objętych 14 krajowymi koncesjami; w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Obejmuje ona m.in. eksploatację gazu ziemnego z 7 złóż w Wielkopolsce (na obszarze Płotki, do którego zaliczane są również instalacje SP Karmin i OG Jarocin) oraz wspólne prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w pozostałych regionach (projekt Sieraków i Bieszczady).
Łączne zasoby wydobywalne w eksploatowanych wspólnie złożach wynoszą 15,5 mln BOE*. W drugim kwartale 2016 roku średnie wydobycie osiągnęło natomiast poziom 2,7 tys. BOE/dzień. y 14 lipca 2016 r. oba koncerny podpisały list intencyjny o potencjalnym rozszerzeniu współpracy w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów o nowe obszary w Polsce. Poza działalnością operacyjną firmy PGNiG i PKN Orlen wspólnie angażują się w projekty naukowo-badawcze w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o nazwie "Blue Gas", ukierunkowanego na opracowanie i komercjalizację innowacyjnych technologii wydobywczych.
* BOE (ang. barrel of oil equivalent) - jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej. Jednostki tej używa się do określenia przybliżonych wartości energii, ponieważ różne gatunki ropy naftowej posiadają różną wartość opałową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.