Popularność tego wydarzenia dowodzi, że ekologia w Polsce jest coraz ważniejszym aspektem naszego życia - podkreślał Czesław Śleziak, b. minister środowiska, przewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii - organizatora Konkursu Ekolaury Polskiej Izby Ekologii. w katowickim kinoteatrze "Rialto" wręczono 13 statuetek Ekolaurów i 10 wyróżnień. Jedno z nich trafiło do Katowickiego Węgla sp.z o.o.
Katowicki Węgiel wyróżniony został w kategorii "Ekoprodukt, zielone technologie" za "E-groszek na rynku kwalifikowanych paliw węglowych". Ekolaury trafiły do warszawskiej spółki Defro (za "niskoemisyjny automatyczny kocioł na pellet Bio Slim") i głubczyckiego Galmetu (za "Pompę ciepła w systemie ziemia-woda Maxima do CO i CWU).
W "Rialcie" wręczono także Medale Polskiej Izby Ekologii - "Za zasługi dla zrównoważonego rozwoju. Medalami tymi wyróżniono m.in. Andrzeja Pilota, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz spółkę Haldex.
Do 26 października, czyli dni rozstrzygnięcia 15 edycji Ekolaurów PIE, organizatorzy konkursu przyznali 131 nagród głównych i 229 wyróżnień. Ekolaury przyznawane są w kilku kategoriach (między innymi: ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami ochrona powietrza czy odnawialne źródła energii). Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2002 r.
Istotą tego ogólnopolskiego konkursu jest promowanie i prezentowanie najlepszych działań i prac podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Adresatami Ekolaurów PIE są przedsiębiorstwa, instytucjie, organizacje pozarządowe i samorządy. W konkursie oceniane są innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej.
A oto zdobywcy statuetek Polskiej Izby Ekologicznej w poszczególnych kategoriach:
• gospodarka wodno-ściekowa:
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku;
• ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami:
Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie;
• ochrona powietrza, odnawialne źródła energii:
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA w Warszawie;
• ekoprodukt, zielone technologie:
Gamet sp. zo.o. w Głubczycach;
• edukacja ekologiczna, ochrona przyrody:
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA w Warszawie;
Polski Klub Ekologicznyw Krakowie, Koło Miejskie w Gliwicach;
• energooszczędność, efektywność energetyczna:
Suez Advanced Solutions Polska w Warszawie;
• całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska:
Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu;
McDonald's Polska;
Safage SAS Oddział w Polsce;
Baterpol SA w Katowicach;
PHU Jantar Ryszard Łach w Gliwicach.
- Ekologia nie jest przeszkodą w biznesie, co więcej, może oznaczać konkretne zyski dla przedsiębiorstwa - ocenił Andrzej Łatka, prezes zarządu katowickiej firmy Baterpol.
Laureatom gratulujemy!
W galerii: 15. finał Ekolaurów. Katowice, 26 października 2016 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.