W październiku dyrektorzy przedsiębiorstw ze wszystkich badanych sekcji - poza budownictwem - pozytywnie oceniają koniunkturę. Według GUS w październiku br. 59,9 proc. firm przemysłowych i 41,7 proc. budowlanych zgłosiło podnoszenie nakładów inwestycyjnych w 2016 r. Inwestycje w 2017 r. planuje 50,7 proc. przedsiębiorstw w przemyśle i 32,4 proc. w budownictwie - podał w piątek (21 października) Główny Urząd Statystyczny.
Jako źródła finansowania tych inwestycji przedsiębiorcy prowadzący działalność przemysłową najczęściej wskazują środki własne (91,3 proc. jednostek w październiku br., 88,3 proc. przed rokiem). Krajowy kredyt bankowy jest źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 29,5 proc. przedsiębiorstw (32,2 proc. w październiku ubiegłego roku), leasing - dla 30,6 proc. jednostek (32 proc. w ubiegłym roku).
Dyrektorzy przedsiębiorstw budowlano-montażowych jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (89,3 proc. jednostek w październiku br., 88,7 proc. przed rokiem). Krajowy kredyt bankowy wybiera 25,3 proc. przedsiębiorstw (27,3 proc. w październiku ub. r.), leasing - 41,7 proc. jednostek (39,5 proc. w październiku 2015 r.).
W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 1,0 (plus 3,3 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13,8 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12,8 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15,3 proc. i 11,9 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Znacznie gorzej oceniana jest jednak koniunktura w budownictwie; jej ogólny klimat kształtuje się na poziomie minus 9,1 (przed miesiącem minus 5,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,6 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 19,7 (przed miesiącem odpowiednio 12 proc. i 17,5 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej jest obliczany jako średnia arytmetyczna sald odpowiedzi na pytania z ankiety miesięcznej dotyczące bieżącej i przewidywanej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa. Gdy wskaźnik jest większy od zera, odnotowywany jest "dobry" klimat koniunktury. W przeciwnym wypadku klimat jest oceniany jako "zły".
"Oceny i prognozy dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych we wrześniu. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w ostatnich czterech miesiącach. Zapowiadany spadek cen robót budowlano-montażowych jest nieco większy od oczekiwanego od maja br." - napisano w komunikacie GUS.
Spośród badanych podmiotów 25,9 proc. (przed rokiem 24,3 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Październik jest trzecim miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w październiku na poziomie plus 5,9 (plus 7,1 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,8 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17,3 proc. i 10,3 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.