Jak naprawić polskie górnictwo? - to pytanie padnie w czasie IV Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który w dniach 27-28 października odbędzie się w Lublinie. Branży wydobywczej nie mogło zabraknąć w tym miejscu choćby dlatego, że jedną ze znaczących sił gospodarczych tego regionu jest Lubelski Węgiel Bogdanka, a być może w przyszłości pojawią się tu kolejne zakłady wydobywające węgiel kamienny.
Górnictwu będą poświęcone na Kongresie dwie sesje. Odbędą się one 27 października. Moderatorem tych dyskusji będzie Witold Pustułka, prezes Wydawnictwa Górniczego, które wydaje m.in. Trybunę Górniczą i portal górniczy nettg.pl.
W pierwszej z nich o przyszłości polskiego górnictwa będą rozmawiać: prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski, prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga, doradca zarządu PwC i b. wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff, dr inż. Zbigniew Rak z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz przedstawiciel Ministerstwa Energii.
W toku dyskusji będą poruszone zagadnienia dotyczące strategii funkcjonowania górnictwa na lata 2016-2030, konkurencyjności i rentowności polskich kopalń, przyszłości polskiej energetyki węglowej, restrukturyzacji branży, przywilejów górniczych i związków zawodowych oraz alternatywnych rynków zbytu dla polskich firm górniczych.
Przyszłość polskiego górnictwa to oczywiście nowoczesne rozwiązania. To właśnie im poświęcona będzie druga, ponad dwugodzinna sesja. Dyskusja będzie dotyczyć ekologicznych rozwiązań w branży wydobywczej, głębienia szybów metodą mechanicznego urabiania skał twardych, maszyn, urządzeń i systemów przyszłości, obudowy kotwowej jako sposobu na obniżenie kosztów, znaczenia węgla kamiennego i gazu w bilansie paliwowo-energetycznym Polski w perspektywie długoterminowej oraz bezpieczeństwa w górnictwie.
Swoimi poglądami podzielą się: prezes spółki Haldex Tadeusz Koperski, nadsztygar z Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa Michał Balcerzak, prezes Weir Minerals Poland Jarosław Kukawski, dyrektor handlowy firmy Sevitel Łukasz Kalus oraz naukowcy z AGH - dr inż. Zbigniew Rak oraz dr hab. inż. Adam Szurlej.
Patronami medialnymi IV Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości są redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.