Do piątku (21 października) w Rio de Janeiro będą się toczyć obrady Światowego Kongresu Górniczego. Przedstawiciele górniczej nauki i praktyki z 41 państwa świata spotkali się na obradach po raz 24. Hasłem tegorocznej konferencji jest "Górnictwo w świecie innowacji".
Podczas sesji plenarnej konferencji, która odbyła się 18 października, goście wysłuchać mogli prezentacji "Brazylijski przemysł wydobywczy i jego zmiany". Łącznie w trakcie czterech dni obrad zaprezentowane zostanie ponad 250 referatów, wśród których będzie ok. 30 wystąpień z Polski. Cztery referaty zaprezentują pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa.
Natomiast raport dotyczący przygotowań do 25. edycji Kongresu przedstawić ma delegacja Kazachstanu. Związanym z tegoroczną imprezą wydarzeniem istotnym z polskiej perspektywy jest rezygnacja prof. Józefa Dubińskiego z funkcji prezydenta Światowych Kongresów Górniczych oraz wybór jego następcy. Od samego początku działalności ŚKG tę honorową funkcję pełni Polak.
Pomysłodawcą Kongresu był prof. Bolesława Krupiński, związany w Wydziałem Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 1958 r. w Warszawie Światowy Kongres Górniczy jest afiliowany przez ONZ. Jego działalność koordynuje sekretariat mający swoją siedzibę w Polsce. W pracach Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Kongresów Górniczych uczestniczy obecnie 41 państw. W 2012 r. swego przedstawiciela do IOC nominowała Australia, a od roku 2013 w Komitecie pojawił się ponownie przedstawiciel Peru. Światowy Kongres Górniczy gościł w Polsce dwukrotnie. Pół wieku po pierwszym ŚKG w 2008 r. jego 21. edycję zorganizowano w Krakowie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.