"Górnictwo w świecie innowacji" to hasło 24. Światowego Kongresu Górniczego. Podczas czterodniowych obrad zostaną wygłoszone 253 referaty. Kongres obywa się w Brazylii.
Rozpocznie się we wtorek, 18 października w Rio de Janeiro. Jest to spotkanie górniczej nauki i praktyki, organizowane co trzy lata. Tegoroczna konferencja potrwa do 21 października.
Wśród 253 referatów będzie ok. 30 wystąpień z Polski. Cztery z nich zaprezentują pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa.
W ceremonii otwarcia 24. Kongresu weźmie udział prof. Józef Dubiński, pełniący funkcję prezydenta tej organizacji.
Światowy Kongres Górniczy jest afiliowany przez ONZ. Jego pomysłodawcą był prof. Bolesława Krupiński, związany w Wydziałem Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizacja powstała w 1958 r. Od samego początku honorową funkcję prezydenta Kongresów pełni Polak. ŚKG działa w sposób ciągły przez Sekretariat, mający swoją siedzibę w Polsce.
W pracach Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Kongresów Górniczych uczestniczy obecnie 41 państw. W 2012 r. swego przedstawiciela do IOC nominowała Australia, a rok później w Komitecie pojawił się ponownie przedstawiciel Peru.
Za organizację tegorocznego Światowego Kongresu odpowiedzialne jest Brazylijskie Stowarzyszenie Inżynierów Górnictwa i Metalurgii oraz miasto Rio de Janeiro. Jak wyjaśniał przed poprzednim spotkaniem zorganizowanym w Montrealu prof. Józef Dubiński, o przywilej zorganizowania Kongresu zabiegać trzeba już kilka lat wcześniej.
- Przygotowania do tej imprezy trwają nawet cztery lata. Polegają nie tylko na ogromnym wysiłku organizacyjnym, ale także na zabiegach o pozyskanie sponsorów. Brazylia swój raport z przygotowań do Światowego Kongresu Górniczego musiała przedstawić już na Kongresie zorganizowanym trzy lata wcześniej w Montrealu - mówił profesor.
Światowy Kongres Górniczy gościł w Polsce dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1958 r. w Warszawie, drugi raz pół wieku później w Krakowie.
O organizację kolejnego, 25. Światowego Kongresu Górniczego walczy Kazachstan.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.