Polska ma bardzo wiele wspólnych interesów z Francją, a francuskie firmy mają szanse na inwestycje w naszym kraju - zapewnił w czwartek (13 października) wiceperemier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak dodał, do Polski ma wkrótce przyjechać szef francuskiego MSZ, z którym - jak powiedział - "będziemy konstruktywnie rozmawiać o dalszych losach różnych transakcji".
Morawiecki, który był gościem "Wydarzeń" telewizji Polsat, zapewnił, że negocjując kontrakt na dostarczenie dla polskiego wojska 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal przez Airbus Helicopters, wchodzący w skład Airbus Group, i warunki offsetu, strona polska negocjowała "bardzo rzetelnie i konkretnie".
- Wartość negocjacji nie zabezpieczała interesu ekonomicznego Polski - powiedział wicepremier.
W ubiegłym tygodniu resort rozwoju poinformował, że negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. Kontraktu na zakup śmigłowców Caracal dla polskiej armii zostały zakończone. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.
W liście otwartym do premier Beaty Szydło prezes Airbus Helicopters Guillaume Faury zapewnił, że firma nie działała w złej wierze i jest rozczarowana decyzją Ministerstwa Rozwoju o zerwaniu negocjacji offsetowych. Podkreślił, że offset oferowany przy zakupie Caracali odpowiadał wartości dostawy z podatkiem, zakładał transfer technologii do państwowych spółek i stworzenie miejsc pracy.
Wicepremier Morawiecki powiedział w czwartek, że różnica między francuską ofertą a naszymi oczekiwaniami nie była "niewielka".
- Gdyby była ona niewielka, to można by jeszcze negocjować - podkreślił.
Wicepremier nie odpowiedział na pytanie, jak duża była różnica między oczekiwaniami strony polskiej a francuskimi propozycjami.
- Nie ujawniamy takich faktów, ale warto podkreślić, że w kontekście negocjacji offsetowych mówimy o pewnym wirtualnym mnożniku - mówił.
Wyjaśnił, że nie chodzi o to, by w przypadku danej transakcji partner offsetu ma dać tyle samo.
- Staramy się mnożnikowo zabezpieczyć interes Polski. Mimo bardzo skrupulatnie prowadzonych negocjacji, dokumentowanych tydzień po tygodniu, nie udało się osiągnąć kompromisu - powiedział.
Morawiecki zapewnił jednocześnie, że ma "ogromny szacunek do inwestorów francuskich", do ich przemysłu, w tym obronnego, i podkreślił, że Polska ma z Francją bardzo wiele wspólnych interesów oraz wyraził nadzieję, że będą one rozwijane.
- Bardzo chętnie witamy inwestorów francuskich - powiedział.
Jak dodał, do Polski ma wkrótce przyjechać szef francuskiego MSZ, z którym - jak powiedział - "będziemy konstruktywnie rozmawiać o dalszych losach różnych transakcji".
Wicepremier zauważył, że od Francuzów powinniśmy się uczyć "żelaznej konsekwencji w dbaniu o swój własny interes".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.