Trzy z czterech związków zawodowych działających w Inowrocławskich Kopalniach Soli (IKS) Solino z grupy PKN Orlen porozumiały się z zarządem spółki w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) i płac. Do porozumienia nie przystąpiła Solidarność.
Warunki uzgodnień, dotyczące ZUZP, a także wysokości premii i wzrostu wynagrodzeń w ramach indywidualnych przeszeregowań w 2016 r. zaakceptowały Związek Zawodowy Górników w Polsce, KNSZZ Solidarność 80 oraz Związek Zawodowy "KADRA". Rozmowy w sprawie ZUZP trwały w IKS od 2015 r.
Jak poinformował w środę PKN Orlen, trzy związki działające w IKS oraz strona pracodawcy doszły do porozumienia "we wszystkich omawianych kwestiach, regulujących m.in. zasady wynagradzania, premiowania, awansowania i zatrudniania pracowników, kształtowania warunków pracy, świadczenia pracownicze oraz szkolenia i ścieżkę rozwoju zawodowego".
- Wśród najważniejszych zapisów znalazły się zasady wynagradzania pracowników i nowy system premiowy. Po wprowadzeniu zapisów nowego ZUZP roczny fundusz płac w spółce wzrośnie o kilkanaście procent - podkreślił płocki koncern, dodając, iż po parafowaniu porozumienia obejmie ono wszystkich pracowników, a także emerytów z IKS.
- Cieszymy się, że udało nam się osiągnąć kompromis z reprezentantami tak szerokiej grupy pracowników we wszystkich kluczowych kwestiach. Jesteśmy przekonani, że stworzyliśmy w ten sposób solidny fundament do dalszego zrównoważonego rozwoju firmy - ocenił prezes IKS Dariusz Kusiak.
IKS to podmiot należący w 100 proc. do PKN Orlen, która posiada w Polsce 57 proc. pojemności magazynowych ropy naftowej oraz 46 proc. paliw płynnych - spółka od 2002 r. składuje surowiec i paliwa w wyeksploatowanych kawernach solnych na głębokości do 350 metrów pod ziemią. Dzięki prowadzonych w latach 2011-15 inwestycjom zwiększono tam łączną pojemność na magazynowanie ropy i paliw gotowych z 5,4 mln do ponad 6 mln metrów sześc.
Według PKN Orlen, do najważniejszych zadań rozwojowych IKS należy tam realizacja kilkunastu inwestycji w ramach "strategii kawernowej" tej spółki. "Jej celem jest podniesie zdolności operacyjnych i dostosowanie funkcjonowania podziemnych magazynów węglowodorów do wymogów ustawowych, które wejdą w życie w roku 2018" - podkreśliła w środę spółka.
W ocenie przewodniczącego Solidarności w IKS Jerzego Gawędy, bez akceptacji ZUZP przez wszystkie strony, "nie można mówić o podpisaniu tego układu (ZUZP), czy dojściu do porozumienia". Jego zdaniem, cały czas nierozwiązaną kwestią pozostaje rozwój spółki, zapewniający jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz współpracę podmiotów segmentu sodowo-solnego.
W styczniu 2015 r. działające w IKS związki zawodowe zawarły porozumienie z zarządem spółki, przedstawicielami jej właściciela, czyli PKN Orlen oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, które zakończyło tam wówczas trwający trzy miesiące rotacyjny protest głodowy. W porozumieniu ustalono m.in. powołanie zespołu, którego "przedmiotem pracy będzie strategia oraz dalszy rozwój IKS", a także że do 31 grudnia 2015 r. zostanie opracowany w spółce nowy ZUZP.
Szef Solidarności w IKS przypomniał w środę, że jeszcze w 2015 r. związek ten wystąpił z powołanego - zgodnie z wcześniejszym porozumieniem m.in. z zarządem spółki - zespołu gospodarczego oraz mającego opracować nowy ZUZP, ponieważ, jak zaznaczył Gawęda, zasada przedstawiona przez pracodawcę miała być prosta: "albo przyjmujecie, albo nie mamy, o czym rozmawiać". Jak dodał, także z początkiem 2016 r. Solidarność IKS nie zaakceptowała uzgodnień w sprawie ZUZP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.