Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna utrzymała pozycję najlepszej specjalnej strefy ekonomicznej w Europie w rankingu fDi Intelligence Global Free Zones of the Year. W tym roku Financial Times, organizator rankingu, dodatkowo wyróżnił katowicką strefę tytułem "Wysoko Rekomendowana" w kategorii "Najlepsze SSE dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie" oraz przyznał wyróżnienie za inicjatywy edukacyjne.
Piotr Wojaczek, prezes KSSE SA nie ukrywa zadowolenia:
- Cieszymy się z potrójnego wyróżnienia jednego z najbardziej opiniotwórczych dzienników finansowych na świecie. Szczególnie cieszy ugruntowanie naszej pozycji jako lidera stref w Europie, lecz również wyróżnienie naszych starań w budowaniu oferty dla małych i średnich firm oraz działalności edukacyjnej. To tworzy podstawy do rozwoju naszych obecnych i potencjalnych inwestorów.
Financial Times docenił wysiłki katowickiej strefy w budowaniu oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy z sektora MŚP, w większości z polskim kapitałem, stanowią łącznie już blisko 40 proc. wszystkich podmiotów realizujących projekty inwestycyjne w KSSE, a w minionych dwóch latach stanowiły blisko połowę nowych inwestorów. Wyróżnienie "Wysoko Rekomendowana" dla firm małych i średnich w Europie zostało przyznane za inicjatywy, które będą realizowane w Częstochowie i Żorach. W obu miastach, w odpowiedzi na zapotrzebowanie lokalnego biznesu, katowicka strefa zapewni infrastrukturę dla start-upów i firm z sektora MŚP.
Biuro prasowe KSSE dokładnie opisuje kaliber tych inicjatyw. W Częstochowie, na działce o powierzchni ok. 2,8 ha należącej do terenu inwestycyjnego KSSE Skorki, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie zrealizuje projekt budowy czteromodułowej hali magazynowo produkcyjnej przeznaczonej przede wszystkim dla firm z sektora MŚP, dla których wynajem stanowi alternatywę dla zakupu działki.
W Żorach, na działce o powierzchni ok. 2 ha należącej do terenów inwestycyjnych w Osinach KSSE trwają prace koncepcyjne dotyczące realizacji projektu o nazwie "Akcelerator Biznesowy KSSENON", który zakłada budowę kompleksu modularnych hal przemysłowych wraz z komplementarną częścią o charakterze pozaprzemysłowym wraz z otoczeniem. W zamyśle kompleks oprócz czterech niezależnych modułów hal przemysłowych docelowo będzie posiadał też inne przestrzenie, pozwalające na wykorzystanie wartości dodanej, wynikającej z potencjału współpracy różnych środowisk. W najbliższych tygodniach KSSE SA ogłosi konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej tego projektu.
Za działania na rzecz edukacji również KSSE również została doceniona. W tej materii Strefa wpisuje się w "strategię dopasowania kompetencji wkraczających na rynek pracy młodych ludzi, do potrzeb rynku i oczekiwań pracodawców". Mowa o programie "K2 - Kariera i Kompetencje". Strefa, we współpracy z Politechniką Śląską oraz swoimi inwestorami, uruchomiła pierwsze w Polsce dualne studia na kierunku mechanika i budowa maszyn. We wrześniu, we współpracy ze śląskimi samorządami, KSSE zainaugurowała, finansowany ze środków europejskich, projekt dedykowanego szkołom kształcącym w profilu zawodowym.
- Zapewnienie pracowników wykształconych zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy, czy umożliwienie uczniom kształcenia zawodowego na najwyższym poziomie, to wyzwania z którym mierzymy się od dłuższego czasu. Strefa, już dzisiaj może pochwalić się pionierskimi inicjatywami w obszarze edukacji, które doceniają eksperci w Europie. Mając świadomość, iż o utrzymaniu napływu inwestycji decyduje zapewnienie odpowiedniej jakości zasobów ludzkich, pragnę zapewnić, że będziemy podejmować kolejne działania w tym obszarze - podkreśla Piotr Wojaczek.
Tak więc wg Financial Times jest jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych specjalnych stref ekonomicznych na świecie. Jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych: ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, których wartość szacuje się na ponad 24 mld zł. W przedsiębiorstwach zlokalizowanych w KSSE (ponad 2 tys. ha w 42 gminach trzech województw) pracuje ponad 60 tys.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.