Politechnika Śląska zainaugurowała w piątek (30 września) nowy rok akademicki 2016/2017. W należącym do uczelni Centrum Edukacyjno-Kongresowym zebrało się grono profesorskie, studenci i zaproszeni goście. Zabrzmiało uroczyste Gaudeamus igitur.
- Staramy się, aby nasza oferta dydaktyczna była jak najbliższa otoczeniu społeczno-gospodarczemu. Stąd silna współpraca z przemysłem. Staramy się stosować różnego rodzaju nowoczesne formy kształcenia pomagające zdobyć studentom szeroką wiedzę i dobrze zaaklimatyzować się później w środowisku pracy - podkreślił w przemówieniu inauguracyjnym rektor uczelni prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Na rok akademicki 2016/2017 na 53 kierunkach Politechniki Śląskiej przygotowano łącznie 4 575 miejsc. Podczas I i II naboru zostało przyjętych blisko 4000 osób. Największą popularnością wśród kandydatów podczas tegorocznej rekrutacji cieszyły się takie kierunki studiów, jak: informatyka, budownictwo, architektura, automatyka i robotyka oraz transport.
W tym roku pojawiły się dwa nowe kierunki studiów - transport kolejowy, stworzony na potrzeby Polskich Kolei Państwowych oraz studia związane z przemysłem samochodowym.
- To są również studia wychodzące naprzeciw potrzebom tej konkretnej gałęzi przemysłu, która zadeklarowała chęć ich dofinansowywania - dodał rektor.
Niestety nabór na kierunki górnicze nie był w tym roku satysfakcjonujący.
- Ten fakt nie wynika z winy uczelni, ale z całego otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym sytuacji finansowej górnictwa. Wydział Górnictwa i Geologii stara się poszukiwać nowych kierunków kształcenia i zmodyfikuje swą ofertę dydaktyczną, aby dostosować ją do potrzeb rynku. To jest wydział o wielkich tradycjach związanych z historią i kulturą regionu i nadal będzie funkcjonował w strukturze uczelni - zapowiedział prof. Arkadiusz Mężyk.
W galerii: Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w Politechnice Śląskiej. Gliwice, 30 września 2016 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.