Potężna awaria sieci energetycznej w Południowej Australii zmusiła górnicza firmę BHP do zatrzymania wydobycia w jej największej kopalni miedzi Olimpic Dam w Rockby Downs.
Kłopoty zaczęły się od zerwania sieci energetycznej w Południowej Australii, a zostały spotęgowane awaryjnym odłączeniem zasilania ze stanu Victoria.
Silne wiatry i ulewne deszcze, które nawiedziły w środę (28 września) Południową Australię, były najbardziej ekstremalne od 50 lat. Wiatry połamały 23 duże słupy linii przesyłowych wysokiego napięcia.
Światowy gignat wydobywczy BHP - właściciel kopalń miedzi, uranu i złota - zadecydował o wstrzymaniu produkcji i używaniu jedynie zasilania rezerwowego dla utrzymania wentylacji i prowadzenie niezbędnych prac w kopalni.
Mająca siedzibę w Melbourne dyrekcja BHP nie podaje, kiedy zostanie wznowiona produkcja i czy firma będzie ubiegać się o odszkodowanie z uwagi na jej wstrzymanie w związku wystąpieniem tzw. siły wyższej.
Kopalnia Olimpic Dam w br. ma wyprodukować 203 tys. t miedzi. Produkcja w ciągu 5 lat ma sięgnąć 230 tys. t, a zakładany potencjał wzrostu wynosi 450 tys. t w 2025 r.
Awaria zasilania wstrzymała także pracę kopalni OZ Mineras Prominent Hill, również należącej do BHP. W tym roku ma ona wyprodukować 125 tys. t miedzi.
W związku z sytuacją praca huty Port Pirie została przerwana na kilka tygodni. Poinformował o tym przedstawiciel firmy Nyrstar NV's w Zurichu.
Anomalie pogodowe - silne wiatry i deszcze spowodowały wyłączenie energii elektrycznej w całym stanie Południowej Australii. W środę 1,6 mln mieszkańców Adelajdy nie miało prądu od godzin popołudniowych do późnej nocy. Opóźnione były loty z miejscowego portu lotniczego. Praca w biurach, sklepach i zakładach została przerwana. Ruchem ulicznym na skrzyżowaniach musiała kierować policja.
Eksperci oceniają, że była to największa awaria energetyczna od 50 lat. Jej skutki będą jeszcze odczuwane przez następne tygodnie, aż do odbudowa złamanych 23 słupów linii przesyłowych wysokiego napięcia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.