Marian Krzysztofik pracuje jako kierownik oddziału taśmowego w ruchu Bielszowice kopalni Ruda. Do swojej roboty musi mieć wyjątkowy sentyment, skoro po szychcie buduje modele przenośników taśmowych, i to jeszcze z papieru! Na budowę tego ostatniego, o nazwie PTG, poświęcił rok.
Maszyna, jak wiadomo, przeznaczona jest do odstawy urobku w wyrobiskach poziomych. Najpierw w oparciu o dokumentację techniczną rysował poszczególne jej elementy, następnie do znudzenia wszystko łączył i sklejał. Samą taśmę wykonał z papieru ściernego. Model jak się patrzy - długi na metr. Aż dziw bierze, że z papieru można wyczarować takie cudo.
- Pomagał mi kolega, elektryk Damian Bernacisko. Ale to jeszcze nic. Biorę teraz na warsztat przenośnik Gwarek. To dopiero będzie model! Zadbam o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Praca czeka mnie mozolna. Gwarki mają w porównaniu z PTG nowocześniejszą budowę - zauważa Krzysztofik.
Przenośnik PTG nie był pierwszym modelem w jego karierze. Wykonał wiele innych, w tym pojazdy kołowe, szynowe i budynki. Lista nagród i wyróżnień, które zdobył, jest imponująca: wicemistrzostwo Polski Modeli Kołowych Militarnych i Nagroda Specjalna Dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie na Mistrzostwach Polski Modeli Kartonowych i Budowli Militarnych Skawina 2007, I miejsce w kategorii budowli w Konkursie Modeli Kartonowych Porąbka 2008, Puchar za najlepszy model związany ze Śląskiem na I Regionalnym Konkursie Modeli Kartonowych Ruda Śląska 2010 i wreszcie II miejsce w kategorii modeli szynowych, przywiezione z Konkursu Modeli Szynowych Przeciszów 2016.
- Modele szynowe to kolejny mój konik - przyznaje Krzysztofik, prezentując parowóz DT2 o długości 25 cm.
Mieści się na dłoni. Zegarmistrzowska precyzja jego wykonania rzuca wręcz na kolana.
- Musiałem wykonać 3500 sztuk elementów imitujących nity. Każdy o średnicy 0,8 mm. Posłużyłem się w tym celu igłą i strzykawką - tłumaczy.
Przyznana nagroda była zatem ze wszech miar zasłużona.
Świetnie się też prezentuje model starego kościoła w Rudzie-Kochłowicach, nagrodzony na I Regionalnym Konkursie Modeli Kartonowych Ruda Śląska 2010.
Krzysztofikowi, prócz wielkiego talentu, można zazdrościć także sokolego wzroku i stoickiej cierpliwości.
- Tę drugą cechę wykorzystuję w pracy z dzieciakami. Uczę je modelarstwa - opowiada górnik.
Od kilku dobrych lat aktywnie udziela się w Domu Kultury Inny, prowadzonym przez Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych. Wraz ze swymi wychowankami przemierzył już cały kraj, uczestnicząc w przeglądach i konkursach. Nagrody sypią się jak rękawa. Zdobyli je ostatnio Karol Ćwik oraz Lena i Wojciech Pawlakowie.
- Mają od 5 do 12 lat, no i tak jak ja dużo cierpliwości. Cieszy mnie każdy ich sukces. A Jakub Gałka otrzymał nagrodę za model kolejki spągowej RD21. Poszedł w moje ślady. Chciałbym, żeby w przyszłości na konkursach pojawiały się częściej elementy górnicze, przenośniki, kombajny, sekcje obudowy - dodaje Mariusz Krzysztofik.
Niedawno do rąk fanów modelarstwa z papieru trafiła składanka wieży szybowej kopalni Prezydent w Chorzowie. To pierwszy taki element symbolizujący górniczy Śląsk. Może kolejne zaprojektuje właśnie modelarz z Bielszowic.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
jak sie wygnije na dole to potem z nudow skleja modele
a krzysztofik dalej będzie spał a górnicy będą robić na tego darmozjada
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
właśnie,dlaczego nie wklejacie innych zdjęć,tak jest często że piszecie o czymś ciekawym do zobaczenia a jest tylko jedno zdjęcie.....Panie Marianie może jakis link do zdjęć z reszty prac?
Proszę zrobić kompleks ścianowy z kartonu będzie na 310 sc
A gdzie zdjęcia tego przenośnika, czy wielu innych projektów?