Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji dla Bytomia niebawem będzie konsultowany społecznie - zapowiadają władze miasta, ostatnio skrytykowane przez marszałka woj. śląskiego za tempo prac nad dokumentem. Bytomski magistrat akcentuje, że prace idą zgodnie z harmonogramem. Tłem sprawy są unijne fundusze, których wdrażanie koordynuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - mających wypracować, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie.
Aby zaplanować wydanie znacznych funduszy, Bytom przygotowuje 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta (2016-2022). Jego podstawą będzie Gminny Program Rewitalizacji (GPR) - dokument niezbędny dla przygotowania i finansowania z pieniędzy unijnych działań tego typu. Z końcem sierpnia miasto przesłało do urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego roboczą wersję Programu.
W rozesłanej do mediów 19 września informacji marszałek uznał, że bytomski dokument jest dopiero we wstępnej fazie opracowania; wskazał też na brak wielu podstawowych elementów, np. pogłębionej analizy obszaru rewitalizacji czy tzw. indykatywnych ram finansowych. Podczas sesji sejmiku marszałek mówił, że Bytom nie jest gotowy, by sięgnąć po środki na rewitalizację w sposób racjonalny, i przestrzegał przed zagrożeniem możliwości utraty unijnych środków.
Do sprawy jeszcze 19 września odniosły się władze Bytomia, argumentując, że prace nad Programem idą zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami, a także że urzędnicy marszałka mają wgląd w każdy ich etap. Wyjaśnienia złożyli również podczas poniedziałkowej sesji rady miasta pracujący nad przygotowywaniem bytomskiej rewitalizacji samorządowcy i eksperci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.