W EC Gorzów realizowane są dwa kluczowe projekty: budowa nowoczesnego bloku gazowo-parowego oraz program likwidacji niskiej emisji w śródmieściu, tzw. projekt Centrum realizowany do społu z władzami Gorzowa Wielkopolskiego. W połowie września EC Gorzów nagrodzono Laurem Ciepłownictwa w kategorii "wiodące przedsiębiorstwo ciepłownicze - sprzedaż ciepła powyżej 1 000 001 GJ". Do końca 2017 r. EC Gorzów przyłączy ok. 260 domów, teraz jeszcze ogrzewanych ok. 3 tys. palenisk węglowych o niskiej efektywności energetycznej i nie spełniających obecnie obowiązujących norm ekologicznych.
Inwestycję wykonuje konsorcjum firm Siemens sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery na podstawie kontraktu podpisanego 3 października 2013 r. Wartość podpisanej umowy wraz z budową instalacji i obiektów pomocniczych wynosi 562 mln zł netto.
EC Gorzów zaspokaja ponad połowę potrzeb rynku lokalnego na ciepło (Gorzów Wiekopolski ma 125 tys. mieszkańców). Budowa bloku gazowo-parowego (o mocy elektrycznej 138 MWe i cieplnej 90 MWt)w tym zakładzie jest jedną z kluczowych inwestycji Grupy Kapitałowej PGE. Blok będzie charakteryzować wysoka sprawność wytwarzania energii, niezawodność eksploatacyjna, brak odpadów paleniskowych i mały stopień oddziaływania na środowisko. Zmniejszy się emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu. Będzie opalany gazem zaazotowanym (dostarczanym z pobliskiej kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów) znacznie tańszym od gazu sieciowego. Zgodnie z umową PGNiG będzie dostarczał gaz przez 20 lat.
Projekt Centrum, to "Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp. Jest dofinansowywany przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w ramach projektu Kawka. Cel: likwidacja wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię cieplną, co obniży roczną emisję pyłów o 330 ton, dwutlenku siarki - o 401 ton, tlenków azotu - o 58 ton i dwutlenku węgla - o 17 343,5 ton. Jest on realizowany od 2015 r.
Dotychczas przyłączono 74 domy mieszkalne do miejskiego systemu ciepłowniczego (zasilanego z EC Gorzów) I wybudowano 3,5 km sieci i przyłączy ciepłowniczych. Do końca 2016 r. do systemu ciepłowniczego podłączy się 96 domów (to 1170 mniej palenisk), wybuduje się 3,5 km sieci i przyłączy.
Do końca 2017 r. EC Gorzów przyłączy ok. 260 domów, teraz jeszcze ogrzewanych ok. 3 tys. palenisk węglowych niskiej efektywności energetycznej i nie spełniających obecnie obowiązujących norm ekologicznych. By dostarczyć ciepło do nowych odbiorców EC będzie potrzebowała o 26,8 MW mocy więcej.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jeden z koncernów wchodzących w skład największej grupy energetycznej w kraju - PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka wydobywa węgiel brunatny oraz produkuje energię elektryczną i ciepło (na rynki lokalne dostarcza również blisko 19 mln GJ ciepła).
Spółka ma dwanaście oddziałów zlokalizowanych na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. Zatrudnia łącznie prawie 16.5 tys. pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.