PGE chce wydzielić do odrębnej spółki aktywa kogeneracyjne i jest otwarta na wszelkie formy współpracy z potencjalnymi partnerami - poinformował w środę (7 września) na konferencji prezes PGE Henryk Baranowski. W jego ocenie potencjał rynku ciepłowniczego jest duży i niewykorzystany.
- Planujemy wydzielenie aktywów kogeneracyjnych do oddzielnej jednostki organizacyjnej. (...) Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć partnerów - powiedział prezes, prezentując założenia nowej strategii PGE.
Strategia PGE zakłada wdrożenie optymalnego modelu rozwoju segmentu ciepłowniczego. Spółka podała w prezentacji, że segment ma duży potencjał do rozwoju i budowy wartości w oparciu o synergie operacyjne i kosztową oraz silną pozycję na regionalnych rynkach ciepła.
- W naszej ocenie potencjał rynku ciepłowniczego jest bardzo duży i niewykorzystany. Żadna z firm samodzielnie tego potencjału nie będzie w stanie wykorzystać. PGE jest otwarta na wszelkie formy aktywnej i racjonalnej współpracy w tym zakresie" - powiedział prezes.
- Na dzień dzisiejszy nie szukamy partnera do aktywów ciepłowniczych, co nie znaczy, że w przyszłości taka współpraca nie będzie konieczna, racjonalna - dodał.
Strategia PGE na lata 2016-2020 przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie około 34 mld zł. W tym samym okresie grupa chce zredukować koszty o ok. 3,5 mld zł wobec obecnych prognoz. Po 2020 r. zamierza mieć co najmniej 40 proc. udziału w rynku wytwarzania energii elektrycznej w kraju, a w 2030 r. wytwarzać ok. 25 procent krajowej produkcji energii z OZE.
Jak podano w prezentacji, PGE jest gotowa do "znacznych" inwestycji w nowych obszarach biznesu, również za granicą.
"Po 2020 roku PGE będzie realizowała nowy program inwestycyjny, uzależniony od wybranych opcji strategicznych (rozwój nowoczesnej energetyki węglowej, morskich farm wiatrowych, czy elektrowni jądrowej)" - podała PGE.
"Grupa planuje ponadto rozwijać działalność w sferze efektywności energetycznej, budując markę PGE jako lidera tego rynku" - dodała.
"Utrzymanie pozycji lidera wytwarzania ma wiązać się z osiągnięciem po roku 2020 poziomu co najmniej 40 proc. udziału w rynku wytwarzania energii elektrycznej w kraju" - podała spółka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.