Utrzymanie przesyłu ropy naftowej na poziomie ok. 50 mln ton rocznie, wzrost pojemności magazynowych i zwiększenie tłoczeń paliw płynnych, zakłada m.in. nowa strategia PERN na lata 2016-20. W tym czasie spółka planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł.
Celem zaktualizowanej strategii PERN jest podniesienie efektywności działania i realizacja projektów rozwojowych, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, czyli spółka zależna PERN, ma stać się laboratorium innowacyjności.
"Nowa strategia zmierza do przeobrażenia PERN w nowoczesną firmę usługową, która będzie mogła nie tylko odpowiedzieć na wyzwania XXI wieku, ale też spełniać wysokie standardy technologiczne, organizacyjne, informatyczne, a tym samym pewniej niż kiedykolwiek gwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju i zajmować ważne miejsce w rozwoju polskiej gospodarki" - poinformowała PAP spółka.
Jak zapowiedział PERN, na przełomie września i października zostanie oddana do użytku tzw. III nitka Odcinka Wschodniego rurociągu naftowego Przyjaźń, biegnącego z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka.
"Oznacza to zwiększenie o ponad 20 proc. przepustowości na Odcinku Wschodnim" - zaznaczyła spółka.
PERN podał, że wraz z nową magistralą gotowa będzie licząca ok. 160 km trasa nowoczesnej linii światłowodowej z Warszawy do Siemiatycz. Termin uruchomienia tego światłowodu planowany jest na 1 stycznia 2017 r.
Wśród planowanych inwestycji spółka wymieniła m.in. budowę na terenie swej bazy magazynowej Gdańsku dwóch nowych zbiorników na ropę naftową - wcześniej informowano, że powstaną tam dwa zbiorniki na składowanie surowca o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy.
"PERN zamierza przeznaczyć na inwestycje do 2020 r. ok. 500 mln zł" - oświadczyła spółka.
Jak przyznał PERN, do końca tego roku mają zapaść tam decyzje dotyczące drugiego etapu budowy Terminala Naftowego w Gdańsku z przeznaczeniem na przeładunek i składowanie produktów chemicznych lub ropy naftowej, na którą to usługę - jak zaznaczyła spółka - rośnie zapotrzebowanie. PERN podał, iż dotychczasowe pojemności gdańskiego Terminala Naftowego w Gdańsku "są zarezerwowane na dwa lata do przodu".
Jak podkreśliła spółka, "celem nadrzędnym PERN jest zapewnienie bezpiecznych i stabilnych dostaw surowca dla polskiej gospodarki".
"Grupa kapitałowa PERN buduje również swoje laboratorium innowacyjności. Będzie je stanowić spółka córka - Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury" - zapowiedział PERN, podkreślając, iż jego spółka zależna jest m.in. konstruktorem specjalistycznych tłoków diagnostycznych KALIBRAK 100 i KORSONIC 100, służących do badania stanu technicznego rur o średnicy 100 mm, przeznaczonych do transportu cieczy i gazów.
"To najmniejsze tłoki diagnostyczne na świecie. Do tej pory rur o średnicach 100 mm nie badano, a ich uszkodzenia wychodziły na jaw dopiero w trakcie awarii. Dzięki nowym tłokom będzie można zapobiec takim zdarzeniom i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo przesyłu oraz ograniczyć koszty" - zaznaczył PERN, dodając, iż w planach Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury "są kolejne projekty".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.