456 uczniów oraz 83 nauczycieli śląskich szkół i placówek kształcenia zawodowego podniesie kwalifikacje dzięki wspólnej inicjatywie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA i samorządów. Zarząd województwa śląskiego przyznał prawie 7,2 mln zł dofinansowania dla projektu "Kariera i kompetencje - zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w oparciu o sieć K2 w subregionie centralnym województwa śląskiego".
Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA podkreśla, że to kolejny etap wdrażania strategii Strefy: dopasowania zasobów rynku pracy do oczekiwań pracodawców. Uważa, że dla uczniów program "Kariera i kompetencje..." będzie okazją, aby niejednokrotnie po raz pierwszy, zetknąć się z rynkiem pracy.
- Z kolei nasi inwestorzy będą mogli zaprezentować swoje wymagania względem pracowników, lecz równocześnie pomogą je uczestnikom spełnić. Jestem przekonany, że projekt przyniesie obustronne korzyści. Po ukończeniu nauki ci młodzi ludzie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami rynku pracy, który obecnie oferuje dużo możliwości, lecz jednocześnie wymaga coraz większej specjalizacji. Wyposażeni w pożądaną wiedzę i umiejętności łatwiej się na nim odnajdą.
Inicjatywa "Kariera i kompetencje - zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w oparciu o sieć K2 w subregionie centralnym województwa śląskiego" skierowana jest łącznie do 456 uczniów, spośród których 231 osób odbędzie staże u pracodawców, oraz 83 nauczycieli z 11 szkół i placówek kształcenia zawodowego w regionie. Beneficjentami będą szkoły zlokalizowane w powiatach pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim, Bytomiu oraz gminie Pawłowice.
Gminy i powiaty, wraz z KSSE SA oraz firmami Landster Business Development Center oraz Syntea SA, pozostają partnerami projektu. W założeniach projektu jest "zwiększenie efektywności edukacji w placówkach oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe we współpracy z pracodawcami". Stosowną umowę strony podpisały 1 września. Program realizowana będzie do 2019 r.
Umożliwi on organizację m.in. wizyt studyjnych, zajęć pozalekcyjnych, certyfikowanych kursów, szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, przeprowadzanie indywidualnych diagnoz predyspozycji zawodowych a także odbywanie staży i praktyk u pracodawców. W jego ramach również doposażone zostaną szkolne pracownie. W rozpoczynającym się roku szkolnym z oferty projektu będą mogli skorzystać uczniowie klas 3 i 4. Za udział w stażach - uwaga - będą przysługiwać stypendia.
Wsparcie skierowane będzie również do nauczycieli praktycznej nauki zawodu w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych, m.in. poprzez kursy, praktyki czy studia podyplomowe. W ramach projektu partnerzy będą również m.in. standaryzować ofertę edukacyjną i programy szkoleniowe w poszczególnych zawodach i ułatwiać uczniom dostęp do wykorzystywanych przez pracodawców technologii i narzędzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.