W Beskidzie Śląskim i Żywieckim wycina się ok. 500-600 tys. m sześć. drewna świerkowego rocznie. To cięcia w większości wymuszone, bo te, które wykonywane zgodnie z planem i zasadami, wyniosłyby ok. 300 tys. m sześć. rocznie. To skutek działalności grzybów i owadów.
- Kornik jest narzędziem, którego używa przyroda, gdy chce wyeliminować coś, co jest niezgodne z jej prawami. Taką funkcję spełniają także grzyby, na przykład słynna opieńka, która jest nie tylko smacznym grzybem, ale też patogenem. To te organizmy zaatakowały lasy świerkowe osłabione emisjami przemysłowymi, ale także wiekiem, bo przecież wszystko co żyje ma także swój kres. Gdybyśmy nie wykonali na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat olbrzymiej, gigantycznej wręcz pracy, która kosztowała blisko miliard złotych, to lasów w Beskidzie Śląskim i Żywieckim by nie było - mówi dr Kazimierz Szabla, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
W te działania wpisuje się także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, choćby przez organizację warsztatów wyjaśniających przyczyny prowadzenia walki z kornikiem.
Śląscy leśnicy korzystają także ze środków unijnych na odbudowę lasów na pograniczu polsko-słowackim.
- Przyroda, a więc również kornik, nie zna granic, dlatego musieliśmy nawiązać współpracę ze Słowakami i Czechami. Jej owocem są lasy na Śląsku. Oczywiście oprócz starych lasów, tych świerkowych, rosną już lasy młode, które jesienią będą upajały nasze oczy paletą barw.
W przyszłości w Beskidach będą rosły jodła, buk, jawor i wiele innych gatunków z domieszką świerka, ale to już nie będą monokultury świerkowe, jak było kiedyś - tłumaczy dyrektor.
Skupiska beskidzkich świerków jeszcze długo będą występowały w rejonie Wisły, a jedne z najpiękniejszych, to drzewostany świerka istebniańskiego, który (jak okazało się po badaniach genetycznych) został przywieziony w połowie XIX w, z rejonu Alp.
W galerii: Lasy Beskidu Śląskiego atakowane przez korniki (zdjęcia: Krystian Krawczyk - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.