Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała w poniedziałek (29 sierpnia) porozumienie z obligatariuszami, czyli PKO BP SA, BGK, PZU SA, PZU na Życie SA. Dotyczy ono warunków dalszej działalności Grupy Kapitałowej JSW oraz spłaty obligacji na kwotę 700 mln złotych oraz 163,75 mln USD. Porozumienie podpisano w Warszawie w obecności ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
JSW miało czas do 31 sierpnia na podpisanie umowy restrukturyzacyjnej . O tym, że dokument może zostać parafowany 29 sierpnia informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl.
- Mamy za sobą bardzo trudne negocjacje. Obligatariusze stawiali wysokie wymagania w zakresie warunków dalszego finansowania Grupy JSW. Udało nam się osiągnąć porozumienie korzystne dla obu stron. Teraz jesteśmy na dobrej drodze do stabilnego rozwoju JSW - powiedział minister Tchórzewski.
W ramach zawartego porozumienia uzgodniony został nowy harmonogram spłaty obligacji. Zakłada on obniżenie pierwotnie uzgodnionej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, a więc do 2025 r.
- Takie rozwiązanie daje nam finansowy oddech. To czas, w którym będziemy mogli skutecznie przeprowadzić działania optymalizacyjne i inwestycyjne. Będziemy realizować program działań, który umożliwia Spółce osiągnięcie dodatnich wyników finansowych - dodał Tomasz Gawlik, prezes JSW.
Obligatariusze rezygnują również z przysługujących im praw, na podstawie tzw. opcji put, zawartych w dotychczasowym Programie emisji obligacji, rozumianej jako możliwość wcześniejszego wykupu obligacji ze środków z emisji Euroobligacji. Ponadto zarząd JSW uzgodnił z obligatariuszami plan działań restrukturyzacyjnych, które będą realizowane przez Spółkę w celu poprawy wyniku finansowego Grupy Kapitałowej JSW i osiągnięcia długofalowej rentowności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
JSW musiało wykazac ze tni koszty, pozbyli sie tego co nie było im bezposrednio potrzebne, tak na prawde to teraz wzieli sie za redukcje obciążeń na głównym nurcie działań czyli wydobyciu. Była to skomplikowana akcja ale konieczna
cytowac prezesa ktory doprowadził do upadku jsw? No ładnie ale nikt tego nie łyknie, kazdy wie ze zagórowski powinien raczej służbom sie spowiadac a nie głupich wywiadów udzielać po ktorych tylko wszyscy łapią się za głowe
firma, dla której podstawą działalności jest górnictwo i wydobycie węgla pozbywa się aktywów niezwiązanych bezpośrednio z wydobyciem, by ratować podstawowy nurt działalności - wnp pl mówi były prezes jsw
akcje jsw powoli przyspieszaja
oczywiscie ze urlopu gornicze ida w parze z naprawianiem jsw, nikt jednak nie wyrzuca nikogo tylko daje mu wybor - isc na inna kopalnie albo na emeryture - ja tam chciałbym miec 39 lat i emeryturke
NO TO TERAZ CZAS NA WPROWADZENIE URLOPÓW GÓRNICZYCH NA Jas-Mosie.
Cikawe co teraz zabiorą ...