Rada Nadzorcza Grupy Kopex SA w czwartek (11 sierpnia) powołała na stanowisko prezesa zarządu Kopeksu Dariusza Pietyszuka. Przez ostatnie trzy miesiące pełnił on obowiązki szefa spółki. Tym samym wygasł jego mandat w radzie nadzorczej Grupy Kopex.
"Powołanie Dariusza Pietyszuka na stanowisko prezesa Zarządu jest z jednej strony dowodem uznania jego pracy przez ostatnie trzy miesiące jako pełniącego obowiązki prezesa, z drugiej ma na celu przyspieszenie rozmów z bankami i doprowadzenie do osiągnięcia satysfakcjonującego porozumienia. Rada pozytywnie zaopiniowała też prace restrukturyzacyjne w Kopeksie prowadzone w ciągu ostatnich trzech miesięcy przez pana Pietyszuka. Zdaniem Rady Nadzorczej decyzja ta pozwoli na kontynuowanie procesu restrukturyzacji oraz pozyskiwanie nowych kontraktów pomimo niezwykle trudnej sytuacji w jakiej znajduje się Grupa. W ocenie Rady Nadzorczej wprowadzone zmiany będą sprzyjały również realizacji planowanej integracji z potencjalnym inwestoremˮ - podał rada nadzorcza Kopeksu.
- Grupa Kopex jest w krytycznym momencie i w rzeczywistości walczy o przetrwanie - ocenił jednoznacznie nowo powołany Prezes Kopeksu, Dariusz Pietyszuk - Dokładamy wszelkich starań, by nasi wierzyciele zrozumieli naszą sytuację i zgodzili się na warunki pozwalające nam przetrwać. Na porozumienie liczy nie tylko zarząd, ale wszyscy pracownicy Kopeksu, którzy są doświadczonymi fachowcami i przez lata budowali silną markę Grupy.
Pozostali członkowie zarządu - Magdalena Nawłoka oraz Piotr Broncel i Henryk Jurczyk - pełnią nadal wcześniejsze funkcje.
Dariusz Pietyszuk (ur. 1977) jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Śląskiej Międzynarodowej Szkoły Handlowej w Katowicach ze specjalizacją finanse przedsiębiorstw orazToulouse Business School ze specjalizacją rachunkowość zarządcza i controlling. Ukończył studia doktoranckie z zarządzania strategicznego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W latach 2002-2005 pracował jako analityk i kontroler finansowy w firmie Valeo Engine Cooling w Paryżu i Nowym Jorku. Po powrocie do Polski piastował stanowiska menedżerskie w takich firmach, jak LU Polska (Grupa Danone), Electropoli-Galwotechnika (2005-2011) i Famur (2011-2013). Był prezesem takich spółek, jak Georyt i FHS Dams. W 2013 r. został dyrektorem ds. ekonomicznych i restrukturyzacji Mostostal Zabrze Holding SA, od 10 czerwca pełni funkcję wiceprezesa zarządu i dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Mostostal Zabrze SA.
"Rada Nadzorcza podjęła decyzję o utrwaleniu bieżącego stanu kadrowego w zarządzie Spółki w związku z profesjonalną postawą i skutecznością na stanowisku Prezesa Zarządu pana Dariusza Pietyszuka w krytycznej sytuacji dotyczącej dalszego finansowania i funkcjonowania Grupy". - podkreśla w komunikacie przewodniczący Rady, Krzysztof Jędrzejewski, większościowy akcjonariusz Kopeksu. - Sytuacja Grupy Kopex nie jest łatwa, ale firma reprezentuje sobą ogromny potencjał i budzi szczere zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Niedawno głos w sprawie zmiany warunków umowy Spółki z bankami zabrały środowiska pracownicze. Rada Nadzorcza optymistycznie patrzy na pertraktacje z kredytodawcami i wierzy że wspólnie z nowymi partnerami będzie w stanie stworzyć jeszcze silniejszą markę."
1 września br. zbierze się nadzwyczajne walnym zgromadzenie. W porządku obrad m.in. punkty dotyczące ustalenia liczby członków oraz zmian w składzie rady nadzorczej Kopex SA.
"Będziemy albo zamykać wszystkie nieistotne spółki, albo przeprowadzać upadłość likwidacyjną, albo je sprzedawaćˮ - wyjaśniała w końcu czerwca Magdalena Nawłoka, członek zarządu Kopeksu odpowiedzialny za sprawy finansowe.
Ma to dotyczyć m.in. działalności spółki w Australii, która od lat generuje straty, nawet w czasach, gdy na węgiel (i maszyny górnicze) był popyt. W Grupie jest 31 spółek. Po restrukturyzacji ma być ich kilkanaście. Wdrożenie programu naprawczego ma przenieść rocznie od 80 do110 mln zł oszczędności.
"Skala problemów, jakie obecnie dotykają Grupę Kopex, implikuje poważne ryzyko ogłoszenia upadłości spółki. Scenariusz taki, który jeszcze nie tak dawno byłby rozpatrywany w kategorii science fiction, dzisiaj staje się jak najbardziej realny. Szansą na uratowanie Kopeksu oraz zachowanie potencjału rozwojowego krajowych firm zaplecza okołogórniczego jest konsolidacja branży. Proces, polegający na połączeniu potencjału Grupy FAMUR z Kopeksem, został zapoczątkowany w marcu bieżącego rokuˮ - pisaliśmy z początkiem czerwca w portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.