Ministerstwo Rozwoju przesłało do konsultacji projekt "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Zakłada on, że na realizację celów "Strategii" do 2020 r. wydane zostanie 1,5 biliona złotych - z pieniędzy publicznych i prywatnych.
MR przypomina w liczącej ponad 220 stron publikacji, że w lutym 2016 r. rząd przyjął "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - dokument przedstawiający wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką (tzw. pułapki rozwojowe) oraz propozycje działań wokół pięciu filarów rozwojowych. Na podstawie planu zostały opracowane "Założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", a w maju br. rozpoczęło formalne prace 12 zespołów międzyresortowych. Zaangażowani w nie zostali przedstawiciele wszystkich resortów, partnerów społeczno-gospodarczych, województw oraz instytucji i ekspertów zewnętrznych.
Efektem prac tych zespołów jest opublikowany na stronie internetowej resortu projekt "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".
"Strategia określa nowy model rozwoju - suwerenną wizję strategiczną, zasady, cele i priorytety rozwoju kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym w perspektywie roku 2020 i 2030. Ze względu na swoją rolę i przypisane jej zadania Strategia stanowi instrument elastycznego zarządzania głównymi procesami rozwojowymi w kraju" - napisano w dokumencie.
MR wskazało w nim cele i niezbędne działania oraz instrumenty potrzebne do realizacji "Strategii" i kluczowe projekty zapewniające jej wdrożenie. Strategia ustala również system koordynacji i realizacji wyznaczając role poszczególnym podmiotom publicznym oraz sposoby współpracy ze światem biznesu, nauki oraz ze społeczeństwem.
- "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" proponuje, przy zachowaniu konstytucyjnego modelu społecznej gospodarki rynkowej, zwiększenie odpowiedzialności instytucji państwa za kształtowanie procesów gospodarczych, społecznych i terytorialnych - napisano. Instytucje państwa mają aktywnie i selektywnie kreować warunki dla rozwoju. Wyjaśniono, że rozwój odpowiedzialny to taki, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być realizowane bez umniejszania szans przyszłych pokoleń.
Podkreślono, że głównym celem "Strategii" jest tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym.
Cele szczegółowe to: "trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach", "rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy", "skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz włączeniu społecznemu i gospodarczemu".
Najważniejszym zakładanym rezultatem realizacji "Strategii" ma być zwiększenie przeciętnego dochodu rozporządzalnego brutto gospodarstw domowych na jednego mieszkańca do 80 proc. w stosunku do średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 zbliżenie tego dochodu do poziomu średniej UE, przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszania dysproporcji w dochodach rozporządzalnych brutto między poszczególnymi regionami.
- Jednym z kolejnych zakładanych efektów realizacji "Strategii" będzie jednocześnie zmniejszenie odsetka osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym (z obecnych 24,7 proc. do 20-23 proc. w 2020 roku). Rosnąć będzie wydajność pracy, która powinna przekładać się na wzrost wynagrodzeń - oszacowano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.