Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się w piątek (22 lipca) za obniżeniem z 19 proc. do 15 proc. CIT dla małych podatników, co zakłada przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych.
Za ustawą opowiedziało się 439 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się trzech posłów.
Tym niemniej tuż przed głosowaniem posłowie opozycji wypowiadali sie krytycznie o ustawie. Janusz Cichoń (PO) mówił, że to "propagandowe posunięcie", bo firmom da to zysk w wysokości 56 zł miesięcznie. Mirosław Pampuch (Nowoczesna) przekonywał, że nowela zmienia mniej niż o 1 proc. dochody z CIT, co pokazuje jej niewielki zakres.
Minister finansów Paweł Szałamacha odpowiadał, że ustawa "obejmuje dokładnie to, co PiS obiecywał w kampanii wyborczej".
Po głosowaniach, podczas briefingu w Sejmie połowie PiS zaznaczyli, że przyjęcie ustawy to kolejne wypełnienie obietnic zawartych w programie wyborczym partii. "To jest ustawa, która ma ulżyć polskim, drobnym przedsiębiorcom, pobudzić drobny biznes do działania, do sukcesu" - powiedział Jacek Sasin (PiS).
- Wiemy, że to początek drogi. Chcielibyśmy, żeby średni przedsiębiorcy i mikroprzedsiębiorcy również zostali objęci zmniejszeniem obciążeń podatkowych. To przed nami. Będziemy to realizować - podkreślił.
Posłowie oceniali też sytuację budżetu, którą uznali za "stabilną". Wskazywali m.in. na rosnące wskaźniki gospodarcze, zwiększone wpływy z podatków i niski deficyt, spadające bezrobocie oraz działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego.
Celem nowelizacji jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. Obniżona stawka ma obejmować firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie.
Przed przyjęciem całości ustawy posłowie odrzucili poprawkę Nowoczesnej, by obniżoną stawką zostali objęci nie ci, którzy mają 1,2 mln euro przychodu rocznie, ale ci, którzy mają roczny obrót w wysokości 10 mln euro (tzw. "mali przedsiębiorcy").
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.