Spośród blisko 8 tys. pracowników, którzy wraz z majątkiem wygaszanych kopalń trafili do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), ponad 4,4 tys. skorzystało dotąd z osłon socjalnych - urlopów górniczych i odpraw - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.
Skorzystanie z osłon umożliwia tzw. ustawa górnicza. Odprawy i urlopy górnicze przysługują uprawnionym pracownikom, którzy z macierzystych kopalń trafiają - wraz z przekazywanym przez spółki węglowe majątkiem - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Od maja ubiegłego roku do SRK trafiło w sumie 7939 pracowników kopalń lub tzw. ruchów górniczych: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi) przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary i Anna.
Do środy z finansowanych przez budżet państwa świadczeń socjalnych skorzystały już łącznie 4404 osoby, z których 3109 odeszło na urlopy przedemerytalne (2893 górników dołowych i 216 pracowników przeróbki), a 1295 wzięło odprawy pieniężne. Łączny koszt osłon dla tych, którzy już z nich korzystają, to kilkaset milionów zł.
Obecnie nie są znane dokładne terminy przekazywania do SRK kolejnych kopalń. Według wcześniejszych informacji, nieprodukcyjny majątek należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Pokój ma trafić do spółki restrukturyzacyjnej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Od 1 lipca kopalnia Pokój, wraz z sąsiednimi zakładami, jest częścią tzw. kopalni zespolonej pod nazwą Ruda.
Katowicki Holding Węglowy - jak informowano wiosną - chce przekazać do SRK szyb Poniatowski; związkowcy z tej spółki wyrażali wcześniej obawy, że do spółki restrukturyzacyjnej trafi też Śląsk, czyli rudzka część kopalni Wujek; holding zaprzeczał jednak, by zapadły takie decyzje.
Jastrzębska Spółka Węglowa we wrześniu lub październiku tego roku ma przekazać do SRK dużą część majątku kopalni Jas-Mos (część kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie), wraz z - jak wstępnie szacowano - grupą ok. 2,5 tys. pracowników.
Z danych ARP wynika, że najwięcej osób korzystających dotąd ze świadczeń socjalnych to pracownicy kopalni Anna (1288 osób), Centrum (968) oraz ruchu Boże Dary (861). Z kopalni Brzeszcze odeszły na osłony 484 osoby, z kopalni Makoszowy 473, z kopalni Mysłowice 284, a z kopalni Kazimierz-Juliusz 46.
Kolejne odejścia z wykorzystaniem urlopów górniczych i odpraw będą możliwe po przekazaniu przez spółki węglowe majątku wybranych kopalń do SRK. W czerwcu górnicze firmy sondowały zainteresowanie pracowników przejściem do spółki restrukturyzacyjnej. W sumie taką wolę wyraziło ok. 6,6 tys. osób w trzech spółkach - najwięcej, ponad 4,5 tys. osób, w Polskiej Grupie Górniczej. W JSW kampania na rzecz korzystania z osłon jeszcze trwa. W KHW z osłon chce skorzystać ok. 1,7 tys. osób.
Osłony socjalne dla odchodzących z SRK pracowników kopalń są finansowane ze środków budżetowych. Do urlopu górniczego są uprawnieni górnicy dołowi, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata. Podczas urlopu otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, co wraz z częścią nagród daje nawet ok. 90 proc. wynagrodzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
CD.. Idąc dalej: przeczytać ze zrozumieniem 3x ostatnie zdanie tego artykułu i być może uda się zrozumieć skąd te 90%. W moim przypadku mógłbym iść jeszcze dalej: będąc pracownikiem traciłem miesięcznie na kosztach dojazdu do pracy, kosztach leków, o zdrowiu i stresie, które trudno przeliczyć na gotówkę już nie wspomnę. Do tego jeszcze dochodzi dosyć chwiejna sytuacja pensji na KWK. Także przyszła emerytura nie jest w żaden sposób pomniejszona (jak tu kiedyś czytałem).
Jako pracownik KWK będący na tym urlopie mogę powiedzieć jedno: jestem wdzięczny że miałem możliwość skorzystania z tego środka osłonowego. Brakuje mi do emerytury 1,5 roku i musiałbym niestety wegetować na rencie (24 lata na oddziale przygotowawczym). Co do wyliczenia kwoty urlopu - to sprawa dość prosta. Przykład, który się sprawdza: zarabiasz na rękę 3000zł, to na UG masz ok. 4000zł na rękę. Przemnóż to przez rok, porównaj z rocznym uposażeniem pracownika KWK. Bliżej jest do 90% niż do 75%.
Radziłbym zapoznać się z ustawą . W 75% jest zawarta barbórka, 14-ka . kartki i wszystkie składowe części uposażenia uśrednione. 75% - nigdy nie będzie 90%. Chyba, że dla ciebie.
"co wraz z czescia nagród daje ok. 90%" Dodaj do 75% 1/12 barborki, 1/12 czernastej pensji oraz czesc jubilata to daje faktycznie ponad 90% ;)
artykuł pisany przez fachowca, co dla niego 75% = 90%. Nowy Einstein.
Polski rząd robi super interes , posyła na 4 letnie urlopy ludzi po 6.000 zł. netto a w ich miejsce przyjmuje do SRK EMERYTÓW górników na umowy zlecenia, przy czym spora część ludzi nie pojawia się w pracy ale wypłaty bierze