Centra Emerytur Pomostowych mają usprawnić przyjmowanie wniosków od zainteresowanych. W Polsce działają dwie takie placówki: dla Polski północnej w Koszalinie, a dla Polski południowej w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu.
Sosnowieckie Centrum przyjmuje wnioski kierowane przez pracowników branży górniczej. Realizuje przy tym zadania w imieniu wszystkich terenowych jednostek ZUS w kraju. Nie oznacza to jednak, że każdy zainteresowany złożeniem wniosku o przyznanie emerytury pomostowej musi przyjechać osobiście ze swoim wnioskiem do Sosnowca. Procedury ich składania nie zmieniły się, a zatem każda zainteresowana osoba może złożyć wniosek w dowolnym Oddziale ZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych bądź przesłać go pocztą. Każdy wniosek o emeryturę pomostową zostanie jednak przekazany do Centrum Emerytur Pomostowych.
Prawo do emerytury pomostowej na zasadach ogólnych mają osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i nie nabyły uprawnień do emerytury wcześniejszej. Przysługuje pracownikowi spełniającemu łącznie następujące warunki: — urodził się po 31 grudnia 1948 r., posiada okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, osiągnął wiek co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i rozwiązano z nim umowę o pracę, a jeśli pracował u kilku pracodawców - po utracie ostatniej pracy.
Jakie warunki należy spełnić w celu nabycia uprawnień do emerytury pomostowej z tytułu wykonywania pracy górniczej?
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31 grudnia 1948 r., wykonującemu pracę górniczą, który spełnia łącznie następujące warunki:
ma okres pracy górniczej wynoszący co najmniej 15 lat, osiągnął wiek wynoszący co najmniej 60 lat dla mężczyzny, ma okres składkowy i nieskładkowy ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzny, przed dniem 1 stycznia 1999 r., jak i po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę górniczą w rozumieniu art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej i nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.