W czwartek (30 czerwca) Gospodarczy Gabinet Cieni BCC podsumował działania rządu w II kwartale oraz przedstawili rekomendacje na drugie półrocze.
- Rządowy Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju sytuuje przedsiębiorcę jako źródło inwestycji, dochodów, zatrudnienia i podatków buduje strategię zaufania między państwem a inwestorem i prawodawcą. Deklaruje zmniejszenie barier biurokratycznych, liczby kontroli, racjonalność zamówień publicznych, zmniejszenie licencji i pozwoleń. Ale z drugiej strony rząd wprowadza niedoskonałą klauzulę obejścia prawa podatkowego, akceptuje wadliwe prawo zamówień publicznych, czy kontrolowanie firm bez uprzedzenia przedsiębiorcy o tej kontroli oraz wyposaża urzędników w zbyt duże możliwości interpretacyjne. Zwłaszcza projekt ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości o przejmowaniu w czasowy zarząd firm osób podejrzanych o przestępstwa, to zaufanie niszczy - ocenia Marek Goliszewski, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. - Zasadniczą cenzurę siły i działań kierowanego przez premier Szydło rządu będą stawiały trzy decyzje dotyczące: modernizacji upadającego górnictwa, systemu emerytalnego i zakresu rekompensaty dla tzw. "frankowiczów".
W opinii BCC i jego gabinetu cieni premier stanie przed dylematem: dobro państwa i jego finansów czy dobro rządzącej partii? "Realizacja postulatów wyborczych w ww. trzech segmentach doprowadzić może do poważnego kryzysu finansów publicznych, rynku pracy, do kryzysu gospodarczego. Trudno odmówić racji stwierdzeniu, że premier i jej polityczne zaplecze stoją wobec sytuacji być może najtrudniejszej dla Polski od czasu powołania rządu premiera Tadeusza Mazowieckiegoˮ.
Wśród wielu opinii wyrażonych przez ekspertów BCC uwagę portalu górniczego nettg.pl (z oczywistych względów) zwróciła ta, wyrażona przed dr. Janusza Steinhoffa, ministra gospodarki w Gabinecie Cieni BCC:
" Istotnym priorytetem dla ministra energii jest skuteczny nadzór nad procesami restrukturyzacji spółek węglowych: Katowickiego Holdingu Węglowego, Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Trudna sytuacja na europejskim rynku węgla wskazuje na konieczność przyspieszenia procesu koniecznej redukcji kosztów jego wydobycia. Niezbędne jest znaczące ograniczenie poziomu zatrudnienia oraz likwidacja trwale nierentownych mocy wydobywczych. Podjęte dotychczas działania - tworzenia w ramach Polskiej Grupy Górniczej tzw. kopalń zespolonych oraz planowana alokacja nierentownych kopalń i ich części do SRK (Spółka Restrukturyzacji Kopalń) będą skuteczne, jeśli ich wdrożenie będzie mogło być finansowane w oparciu o środki publiczne. Celem podejmowanych działań restrukturyzacyjnych powinno być urentownienie branży do końca bieżącego rokuˮ.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
nie pamietam ich skad sie wzieli ? przypadek
GOLISZEWSKI NIE MA PRAWA WYPOWIADAC SIE NA TEMAT GORNICTWA JEST DO TEGO ZA MALY POPAPRA.... Z bcc i lewiatana NIE POWINNI MIEC W TEJ SPRAWIE PRAWA GLOSU
Jakoś nie pamiętam aktywności tego gabinetu cieni za czasów poprzedniej władzy. Przypadek?