Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie opublikowała wyniki badań losów zawodowych absolwentów studiów stacjonarnych AGH z rocznika 2015 - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe uczelni.
- AGH jest jedną z nielicznych polskich uczelni prezentujących publicznie pełne dane dotyczące monitoringu losów zawodowych absolwentów - wyjaśnia rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.
Raport, opracowany przez specjalistów z Ośrodka Monitorowania Kadry Zawodowej działającego przy Centrum Karier AGH, zaprezentowano już po raz ósmy.
W tym roku odsetek osób pracujących oraz prowadzących własną działalność gospodarczą jest najwyższy od początku trwania badań - wyniósł on 88,2 proc.
W badaniach wzięło udział ponad 86 proc. absolwentów, którzy ukończyli studia stacjonarne II stopnia na AGH w 2015 r. Przebadano absolwentów do sześciu miesięcy od czasu ukończenia przez nich studiów.
Prawie 29 proc. absolwentów Akademii poszukiwało pracy krócej niż jeden miesiąc, zaś ponad 23 proc. nie poszukiwało jej w ogóle (inicjatywa ze strony pracodawcy).
Jak zaznacza Dembiński, istotną informacją jest fakt, że ponad 81 proc. przebadanych absolwentów pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem. Ponad połowa z nich zatrudniona jest w Krakowie, a 4 proc. absolwentów AGH to osoby pracujące za granicą.
Ankietowani wskazali także na kilka czynników decydujących
o przyjęciu do pracy. Najwięcej osób, bo aż 61 proc. wskazało na ukończony kierunek studiów.
Dodatkowo ponad połowa, bo 52 proc. pracujących absolwentów, otrzymało więcej niż jedną propozycje zatrudnienia. 15 proc. badanych zarabiało
w pierwszej pracy powyżej 5000 zł brutto, a aż 61 proc. absolwentów było zatrudnionych już w momencie obrony pracy dyplomowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK