W Łodzi może powstać park technologiczny dla chińskich inwestorów - poinformował wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.
- Mamy bardzo pozytywne sygnały ze strony chińskich inwestorów, którzy rozważają możliwości inwestowania w Polsce. Chcielibyśmy zaproponować im m.in. Łódź jako miejsce takich inwestycji - powiedział PAP wiceminister rozwoju, który w poniedziałek (27 czerwca) uczestniczył w uroczystości wręczenia zezwoleń inwestorom w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE).
Jak podkreślił, potencjalni inwestorzy z Chin zainteresowani są tworzeniem w Polsce parków technologicznych.
- Będziemy pracować nad szczegółami projektu, by realizować go w oparciu o potrzeby przedsiębiorców, a nie jedynie o własny koncept. W najbliższych miesiącach przedstawimy pierwsze założenia tego planu. Chcemy promować region łódzki ze względu na jego doskonałe położenie logistyczne - to ważne w kontekście planów, jakie ma Ministerstwo Rozwoju i polski rząd w kwestii przyciągania chińskich inwestycji do Polski. Łódź ze względu na potencjał demograficzny, logistyczny i położenie geograficzne jest świetną lokalizacją dla tego typu inwestycji.
Wiceminister podkreślił, że jednym z priorytetów ministerstwa jest też zachęcanie polskich przedsiębiorców do inwestowania w SSE.
- Zależy nam , by polscy przedsiębiorcy korzystali z instrumentów wsparcia dostępnych w ramach stref inwestycyjnych, bo daje to pewne przewagi i możliwości rozwoju. Nie ma powodów, dla których tylko zagraniczne firmy miałyby korzystać z tej polityki; polskie firmy muszą wiedzieć, że strefy inwestycyjne są na nie otwarte, że zarządy stref będą się nimi opiekować - zaznaczył.
W poniedziałek w ŁSSE zezwolenia na rozszerzenie działalności odebrały cztery spółki. Trzy z nich - producent systemów aluminiowych dla budownictwa oraz fabryki opakowań - zainwestują w podstrefie w Radomsku, zakład produkujący przekąski i płatki śniadaniowe - w Kutnie. W sumie spółki zainwestują w ŁSSE co najmniej 365 mln zł i stworzą 113 nowe miejsca pracy. Zakłady zobowiązały się też do utrzymania dotychczasowych 450 miejsc pracy.
W ciągu 19 lat istnienia w Łódzkiej SSE wydano łącznie 229 zezwoleń. Wartość zrealizowanych inwestycji wyniosła 13 mld zł, dzięki którym powstały 33 tys. miejsca pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.