Politechnika Śląska we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną uruchamia pierwsze w Polsce studia dualne. 30 absolwentów szkół średnich w nowym roku akademickim będzie mogło studiować, w ramach pierwszych w Polsce studiów dualnych, mechanikę i budowę maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym.
To inicjatywa realizowana w ramach Regionalnej Sieci K2. Projekt "Talenty Inżynierskie Sieci K2" ma być sposobem na dopasowanie umiejętności inżynierów do wymagań inwestorów. Jego koordynatorem w Śląskiem jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA.
- Dualny program kształcenia to wartość dla inwestorów, gdyż ich przedsiębiorstwa zasili kadra o wysokich kompetencjach skrojonych na miarę ich potrzeb, a równocześnie także dla studentów, którzy wiedzę teoretyczną - zdobywaną w salach wykładowych - będą przez cały okres studiów konfrontowali z najnowocześniejszym, praktycznymi rozwiązaniami inżynierskimi, wykorzystywanymi w globalnych firmach sektora automotive działających na terenie strefy oraz poza nią, takich jak Tenneco Automotive Polska, Nexteer Automotive Poland, Electropoli Poland, czy Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal - wyjaśnia Piotr Wojaczek, prezes KSSE.
"Talenty Inżynierskie Sieci K2" to oferta skierowana do tegorocznych absolwentów szkół średnich o dużym potencjale rozwoju na kierunkach technicznych, z predyspozycjami do pracy na stanowiskach inżynierskich i kierowniczych.
- Absolwenci kierunków studiów, prowadzonych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, znajdą zatrudnienie w poszukującej specjalistów branży automotive i będą pracować dla takich marek jak BMW, czy PSA. KSSE jest ekspertem w przyciąganiu na Śląsk firm branży motoryzacyjnej. Na tej bazie rozwinęła się nasza współpraca w zakresie prowadzenia studiów dualnych, ale nie tylko. Współpracujemy również z KSSE oraz firmami do niej należącymi w zakresie badań naukowych, często wypracowując wspólnie innowacyjne rozwiązania - mówi Anna Timofiejczuk, prodziekan ds. organizacji i rozwoju na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.
Zajęcia praktyczne oraz staże prowadzone będą we współpracy z inwestorami wchodzącymi w skład klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing oraz firmami zewnętrznymi. Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing to inicjatywa KSSE S.A. realizowana wspólnie z i na rzecz przedsiębiorstw działających głównie w branży motoryzacyjnej i instytucji z nią współpracujących.
Absolwenci studiów dualnych otrzymają, oprócz dyplomu, Certyfikat Kompetencji Sieci K2.
Regionalna Sieć K2 - za tą nazwą kryje się skrót pojęć Kariera i Kompetencje - to projekt, który ma dostosować umiejętności pracowników do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Mowa tu o młodzieży uczącej się zarówno w szkołach zawodowych i technikach, ale też studentach, którzy dzięki nauce dualnej już na studiach zetkną się w praktyce z najnowocześniejszymi na świecie technologiami produkcyjnymi, na których bazują inwestorzy działający w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.