Obniżenie kosztów produkcji, to bezwzględny warunek poprawy sytuacji sektora górniczego - wynika z debaty podczas pierwszego dnia konferencji "Mechanizacja, automatyzacja i robotyzacja w górnictwie MARG 2016ˮ zorganizowanej przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Wrocławską, "Klub Paragraf 34" Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Technicznego oraz Cert Partner.
W międzynarodowym gronie w Wiśle debatuje się (od 15 do 17 czerwca) o osiągnięciach naukowo-technicznych i technologicznych w budowie i eksploatacji maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego oraz odkrywkowego, maszyn i urządzeń transportowych oraz do przeróbki mechanicznej kopalin, automatyzacji i robotyzacji, a także elektrotechniki górniczej.
250 złotych - tyle wynosi obecnie koszt wydobycia tony węgla kamiennego. To poprawa o jedną szóstą względem kosztów z ubiegłego roku. Wówczas średni koszt wydobycia tony węgla kamiennego wynosił 300 zł.
- Zmiany restrukturyzacyjne już się dokonały. Część nierentownych kopalń została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To automatycznie obniżyło koszty w czynnych już spółkach węglowych i poprawiło ich wyniki finansowe. Dalsze obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie dystrybucji, to bezwzględny warunek poprawy kondycji finansowej sektora górniczego. Ceny węgla na rynkach światowych są bardzo niskie. Obniżenie kosztów wydobycia z 300 złotych do 250 złotych za tonę to ogromny wysiłek całego sektora - podkreśla Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
Obniżenie kosztów produkcji węgla nie byłoby możliwe bez postępującej mechanizacji, automatyzacji i robotyzacji wydobycia. Innowacyjne rozwiązania wprowadzane w tym zakresie mają istotny wpływ na wzrost bezpieczeństwa i tym samym obniżenie kosztów pracy.
- Pełna automatyzacja i robotyzacja zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo codziennej pracy. Jednak to czynnik ludzki jest tutaj najważniejszy. To on jest najmniej przewidywalny i musimy dążyć do tego by praca w górnictwie była coraz bezpieczniejsza. Te dwa elementy muszą iść w parze - uważa Krzysztof Mijalski, prezes zarządu Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego.
To już trzecia konferencja MARG. Poprzednio dyskutowano i prezentowano przed rokiem w Ustroniu. W tym roku bloki tematyczne konferencji to:
• perspektywy polskiego górnictwa,
• najnowsze wymagania w przemyśle maszynowym,
• ogólne problemy górnictwa,
• transport szybowy,
• procesy przeróbki mechanicznej w górnictwie,
• przeróbka mechaniczna kopalin
"Pierwsza i druga edycja Konferencji MARG zostały zorganizowane w jednorocznych odstępach i cykl taki mamy zamiar kontynuować w nadchodzących latach. Celem Konferencji MARG jest wielopłaszczyznowa prezentacja osiągnięć technicznych oraz technologicznych w zakresie maszyn i urządzeń pracujących w zakładach górniczych, ze szczególnym podkreśleniem zagadnień ich bezpiecznej eksploatacji. Ważnym celem Konferencji jest stworzenie neutralnego forum dyskusji do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy jednostkami naukowymi, badawczymi oraz urzędami nadzoru technicznego, a w szczególności producentami i użytkownikami maszyn i urządzeń górniczychˮ - podali w okolicznościowym biuletynie organizatorzy MARG 2016.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.