Tak właśnie będzie w najbliższą niedzielę, 12 czerwca, na Placu Teatralnym, gdzie odbędzie się 12. edycja Festiwalu Orkiestr im. Edwarda E. Czernego. W tym roku w ciągu czterech godzin zaprezentuje się osiem zespołów.
Pierwsze dźwięki zabrzmią już o godz. 14.30. Na Placu Wolności wystąpi bowiem Górnicza Orkiestra Dęta Sośnica pod batutą Gerarda Wolnego, która potem przemaszeruje na Plac Teatralny. Tam o godz. 14.55 nastąpi uroczyste otwarcie gali festiwalowej. Na placu przed Teatrem Nowym jako pierwsza zaprezentuje się Górnicza Orkiestra Dęta Makoszowy pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Granie na "górniczą" nutę będzie kontynuować orkiestra z kopalni Piekary-Julian. Między godz. 16.00 i 17.00 swoje umiejętności zaprezentują uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu oraz Zawodowa Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Później ponownie wrócimy do świata orkiestr górniczych. O godz. 17.00 zagrają bowiem muzycy z kopalni Bielszowice pod dyrekcją Zygmunta Kliksa, a po nich przedstawiciele Łazisk Górnych, czyli orkiestra z kopalni Bolesław Śmiały pod batutą Aleksandra Fojcika. Festiwal zamknie o godz. 18.00 występ Górniczej Orkiestry Dętej Bytom-Miechowice pod dyrekcją Józefa Słodczyka.
Przypomnijmy, że pierwsza edycja festiwalu odbyła się 17 września 2005 r. z inicjatywy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA - Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Zabrzu przy współpracy z Kompanią Węglową SA, Komendą Miejską Policji w Zabrzu, tamtejszym Urzędem Miasta oraz Związkiem Zawodowym Ratowników Górniczych w Polsce. Sukces pierwszej edycji spowodował, że imprezę wpisano w stały kalendarz imprez kulturalnych miasta. Od 2006 r. festiwal nosi imię pochodzącego z Zabrza Edwarda Eberharda Czernego - polskiego kompozytora, dyrygenta, aranżera, multiinstrumentalisty i reżysera dźwięku, który był twórcą pierwszego polskiego bigbandu jazzowego.
Organizatorem wydarzenia jest Wydział Kultury i Dziedzictwa zabrskiego magistratu. W gronie patronów medialnych imprezy są redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.